22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Ministrja e drejtesise se Kosoves Haxhiu takon ambasadorin zviceran z. Kolly

Prishtine, 5 gusht -Sot, ministrja e drejtesise se Republikes se Kosoves znj.Albulena Haxhiu eshte takuar me Ambasadorin e Zvicrës, z. Thomas Kolly me ç’rast diskutuan lidhur me iniciativat e Ministrisë së Drejtësisë për ballafaqim me të kaluarën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gjate ketij takimi po ashtu eshte diskutuar per situaten e sigurise, krimin e organizuar dhe drejtesine kombetare dhe nderkombetare.

Do perkujtuar se roli i Zvicres per avancimin e proceseve demokratike, zhvilimin dhe ndertimin e vendit si dhe ne drejtesi e nderkombetare ne Kosove, Zvicra ka kantribouar mjaft. Siq e dim Zvicra gjithnje eshte angazhuar per nje nje Kosove demokratike ku do te funskiononte ligji dhe shteti juridik. Pra, per gjitha keto procese, Zvicra deri tash ka dhuaruar mbi 500 milione franga, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Të gjithë punonjësit e ZPS-së – ku përfshihen prokurorë, hetues, analistë, specialistë të sigurisë, dhe punonjës mbështetës – janë ose shtetas të një shteti anëtar të BE-së, ose vijnë nga pesë shtete kontribuese që nuk janë anëtare të BE-së: Kanadaja, Norvegjia, Zvicra, Turqia dhe Shtetet e Bashkuara.

Për shtatë vjet, Dhomat e Specializuara në Hagë kanë pasur buxheti 275 milionë euro.

Përveç Norvegjisë, shtet kontribues për Specialen është edhe Zvicra. Që nga viti 2018 deri më 2022, dhe për vitin 2023, Zvicra ka ndarë afro 500 mijë euro për Dhomat e Specializuara, kryesisht për aktivitetet informuese dhe mediale në Kosovë.

Derniers articles