16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Ndalesa e Gjokovicit / Komunitetet nga ish-Jugosllavia në Zvicër: Serbët kishin menduar se Australia është Serbi apo Kosovë, mund te hyjne e te dalin kur të duan!

Australia ia anulon vizën tenistit serb – nuk do të marrë pjesë në ‘Australian Open’

Bernë, 6 janar Tenisti Novak Gjokoviq, i është refuzuar hyrja në Australi për shkak të një problemi me vizën. Ky problem me tgenisrein serbe ehste nje shuplakë e madhe jo vetme kunder tij popr edhe për Serbine. Gjokoviq në paraburgim. Policia australiane i thote «züruck» per Serbi. Ndryshe sipas autoriteteve australiane Novak Gjokoviç, i cili u kërcënua me dëbim nga Australia për refuzimin e hyrjes dhe anulimin e vizës së tij, është pezulluar deri të hënën, njfton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Australia, një vend ku funksion shteti juridik: Shuplakë e madhe për Serbine dhe Gjokoviqin. Serbët kishin menduar se Australia eshte Serbi apo Kosovë, me hy me dal kur te duan!

« Kta serbet kishin kujtu se edhe Australia eshte Serbi apo Kosove, me hy me dal kur t’i teket si n’bahqe te babes. Qe 20 vjet serbet tarahenen ne Kosove, te nalt e te poshte.. Perveq Vucicit dhe Dacic  edhe shume krimineli ne Kosove hynde e dalin sa here te duan..Por, Australia si Zvicra aty funksion shteti juridik, nujk i duron keto lojera..S’ka hajgare me Austarline!.. » kane thenë per gazeten zvicerane Le Canton27.ch disa sportiste shqiptare, boshnjak dhe kroatë në Zvicër.

Ndryshe sipas autoriteteve australiane Novak Gjokoviç, i cili u kërcënua me dëbim nga Australia për refuzimin e hyrjes dhe anulimin e vizës së tij, është pezulluar deri të hënën. Autortiet serbe te Beogradit përiqen kete afere sprotive qe theu rregullat teniseri i tyre, ta shndrrojne ne nje afere diplomatike?!

Novak Gjokoviç nuk u lejua të hynte në Australi dhe autoritetet ia anuluan vizën pasi ai mbërriti në Melburn të mërkurën vonë për të mbrojtur titullin e tij në kampionatin e tenisit “Australian Open”.

Lojtari mbërriti në Melburn të mërkurën ku autoritetet vunë re një gabim në aplikimin.

Gjokoviq duhej të luante në “Australian Open”, por u përjashtua nga rregullat e vaksinimit, prandaj nuk do marrë pjesë.

Ai do të largohet nga vendi më vonë të enjten, por mediat australiane raportojnë se avokatët do ta apelojnë këtë vendim.

Forcat Kufitare Australiane lëshuan një deklaratë herët të enjten, në të cilën thuhet se Gjokoviç nuk arriti të siguronte provat e duhura për të plotësuar kushtet e hyrjes në vend dhe « më vonë atij iu anulua viza ».

Gjokoviç, një nga tenistët më të mirë në botë, udhëtoi në Australi pasi mori një autorizim mjekësor që e përjashtonte atë nga respektimi i rregullave të rrepta të vaksinimit kundër koronavirusit, për të marrë pjesë në kampionatin “Australian Open”, të cilin ai e ka fituar nëntë herë.

Mediat australiane raportuan se ekipi i Gjokoviçit kishte aplikuar për llojin e gabuar të vizës për një person me autorizim mjekësor. Avokatët e Gjokoviçit pritet të apelojnë vendimin, i cili erdhi pasi ai kishte kaluar më shumë se tetë orë në aeroportin e Melburnit, duke pritur për të mësuar nëse do të lejohej të hynte në vend.

Derniers articles