28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Jehonë e madhe në mediat zvicerane ndeshja e KF « Shkëndija » nga Tetova me FC WIL. Shqiptarët «pushtuan» qytetitin e Wil-it! Pjesëmarrje rekord në stadiumin e qytetit

Rast i paharruar për diasporën shqiptare në Wil SG (Unvergesslicher Anlass der albanischen Diaspora in Wil SG) eshte yk titulli i gaztes zvicerane Tagblatt  ecila ak sjrkuar nje sjrkim te gjate pe rndeshjen e e fundikt në Wil mes FC Wil te Zvcres (SG) dhe KF Skendija nga Tetova ku mysafiret kuqezinj fituan bindshem me rezultati 3-1 perballe nikoqirëve, shrkuan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Përderisa, te shtune e kaluar (9 shtator)  fokusi ishtë te kombëtarja e Zvicrës dhe ka pushim në Challenge League, FC Wil ka organizuar një ndeshje testuese ndaj KF Shkëndija Tetovë nga Maqedonia e Veriut.

Mediat zvicerane: Shqiptaret thejne rekordin e stadiumit të Wil-it: Rreth 5,000 tifozë e mbushen stadiumin e futbollit Bergholz të shtunën, 9 shtator 2023

Gazeta Sportal.ch ka shkruar se « Ndeshja u zvillua në Wiler Bergholz. Mysafirët fituan 3-1 falë dy golave ​​të vonuar të Ennur Totre dhe Endrit Krasniqit. Mergim Brahimi barazoi për FC Wil në minutën e 54-të. Megjithatë, lajmi vërtet emocionues është se njerëzit e Zvicrës Lindore vendosën një rekord të ri të frekuentimit. 4,953 spektatorë bënë pelegrinazhin në Bergholz në një miqësore! Gjithsej 6,048 spektatorë futen në stadiumin Wiler. »

Ngjarja i dha FC Wil, zyrtarisht klubi vendas, një rekord stadiumi. Mbi 4000 bileta tashmë janë shitur paraprakisht. Në fund të fundit janë 4953 spektatorë. Rekordi i vjetër i stadiumit të verës së 2016-ës dhe ndeshjes së kampionatit kundër FC Cyrihut është korrigjuar lart nga 500 persona.

Kurse gazeta tjeter zvicerane Tagblatt.ch ka shkruar  se « Rreth 5,000 tifozë e mbushen stadiumin e futbollit Bergholz të shtunën, 9 shtator 2023 si kurrë më parë që nga rinovimi dhjetë vjet më parë. Dhe kjo në një lojë miqësore. Shumica i përkrahin maqedonasit veriorë të Shkëndijës së Tetovës – dhe vonë në ekstazë. Festivali folklorik shqiptar arrin kulmin e tij të shtunën vonë në mbrëmje. Rezultati është 1-1 pak para përfundimit të ndeshjes testuese ndërmjet nënkampiones së Challenge League FC Wil dhe katër herë kampiones FK Shkëndija Tetovë. Portieri i Wils-it, Abdullah Laidani di vetëm të ndihmojë veten me një faull në zonën e tij të penalltisë. Ka penallti për mysafirët që çojnë në 2:1″

*Në kohën e shtuar, Shkendija me gjuajtje të lirë e bëri 3-1. Brohoritjet shpërthyen dy herë në Lidl Arena, si kurrë më parë në dhjetë vitet e fundit që nga rinovimi i stadiumit. Sportpark Bergholz është në duart e shqiptarëve këtë pasdite dhe mbrëmje.. » shkruan Tagblatt 

Sipas mediave zvicerane « Ishtë një mbrëmje e qetë në të kuqe, ngjyrat e FK Shkëndija Tetovë. Pothuajse dy orë para fillimit të lojës, diaspora po shijon shfaqjet e vallëzimit dhe ringut nga shtëpia. Do të flasë Imami i Wilerit Bekim Alimi si dhe politikani Arbër Bullakaj.(Der Wiler Imam Bekim Alimi spricht ebenso wie der Politiker Arber Bullakaj. Nach dem Spiel lässt die nordmazedonische Kult-Rockband Elite 5 das Fest lautstark ausklingen. Es ist ein friedlicher Abend in Rot, den Farben des FK Shkëndija Tetovo.), ction agzeta zvicerane Le Canton27.ch.

Pas ndeshjes, grupi kult i rock-ut nga Maqedonia e Veriut Elite 5 do ta përfundojë festën me zhurmë.

Derniers articles