22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Mediat zvicerane: Serbet po shkumojne pse triumfoi teniseri spanjoll Nadal, pas humbjes se reputacionit te Djokovic ne Australi

Berne, 31 janar -“Trofeu i pistë »

Serbët po shkumëzojnë pas triumfit të Rafael Nadal..” («Dreckige Trophäe» Serben schäumen nach Nadals Triumph
Rafael Nadal”) me ket titull te Blick.ch tregon se si mediat serbe ne Beograd po shkumojne dhe jan bere nervoz pse humbi imazhi dhecreputacioni i Teniserit Djokovic dhe Serbise pas aferes se tyre me policine austrakuane, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nadal mund ta fitojë titullin vetëm nëse Novak Gjokovic nuk është aty”. Kështu titullohet gazeta serbe “Informer” të dielën në mbrëmje pas triumfit të Rafael Nadal (35) në Melburn. Gazeta nuk është e vetme në këtë mendim.

“Kupa e pistë” titullohet në “Republika”. “Trofeu që ai fitoi është i gabuar. Titulli do të ketë gjithmonë një shije bajate”. Gazeta thekson gjithashtu se Novak Djokovic (34) ndoshta nuk do të mjaftonte për të fituar: “Nadal është i vetëdijshëm se në kushte normale do të kishte qenë e vështirë të fitonte titullin”, percjell shqetesimet dhe vajtimin e mediave serbe gazeta zvicerane Blick.ch, transmeton Le Canton27.ch

Tabloidi « Kurir » duket se po e trajton spanjollin me titullin e tij të 21-të të Grand Slam-it, gjë që nuk e bën atë një CHI (eng. « Lojtari më i mirë i të gjitha kohërave »): « Nadal dëshmon se është kampion, por Gjokoviç është më të mirë ndonjëherë. » Të tjerë, megjithatë, nxjerrin në pah se Gjokoviç u rrëzua nga froni: “Nadal e hedh Gjokoviçin nga froni. Çfarë spektakli! » titulluar nga « Mondo ».

Fakti që Mallorcan është tani rekordmeni i vetëm për sa i përket trofeve të Grand Slam-it, i dëmton mediat serbe. “Nadal ia prishi rekordin”, thotë “Blic”. “Telegraf” shkruan se tashmë është “një listë që askush nuk ka dashur ta shohë, sigurisht jo Novak Gjokoviq”.

A po ndërton Nadal një rekord?

Është e paqartë se kur do të jetë shansi i radhës për numrin 1 serb (ende) të botës për të vendosur sërish rekordin e Nadalit. Deri në momentin e shkrimit, Gjokoviç ka të ngjarë të marrë pjesë në French Open (22 maj deri më 5 qershor 2022) falë një certifikate rikuperimi. Megjithatë, autoritetet franceze duan të reduktojnë periudhën e vlefshmërisë në katër muaj. Atëherë prova e tij do të ishte e vlefshme vetëm deri në mes të prillit.

Dhe spanjolli? Ai do të përballet me Roland Garros me kusht që asnjë dëmtim të mos e nxjerrë jashtë pista. Dhe si çdo vit, nëse Nadal është në Paris, ai është favorit kryesor për titull.

Derniers articles