1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Spanjolli që bombardoi Serbinë dhe cliroi Kosovën ka dy emra: Solana dhe NATO! Per lirinë, thuani Rugovës “Muchas gracias”!

Gazetari yne i njohur ne seline e NATO-s në bisede me sekretarin e përgjithshem te NATO-s Havier Solana ne vititn 1999 ne seline e NATO-s ne Bruksel

Sot behen nje jave pas fillimit te bombardimeve te NATO-as mbi Serbine, kur me 22 mars Sekretari i përfjkgijthshem i NATO-s spanjolli Havier Solala i kishte thene OK-ej forcave nderkombëtare, meshoni Beogradit, duke i dhënë urdhër të bombarojnë Serbinë. Sulmet filluan më 24 mars, 1999, pak para orës 20:00, me urdhër të ish-sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Javier Solana, perkujton gazetari i medias zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i cili ne vitin 1999 per gjashte javë rresht ndoqi bombardimet e NATO-s mbi Selia nga selia e Aleances Veria-Atlantike ne Burksel.

Solana: Serbia qysh e lypi, ashtu e gjeti!.. NATO e kishte per mision humanitar të shpëtoi jo vetëm shqiptarët, por edhe mbarë Evropën nga diktatori serb Miloshevic!

Stoltenberg befason serbët në Beograd: Ju bombarduam për t'ju shpëtuar! - InfoShqip.comPo më 23 mars, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Havier Solana i dërgoi një letër Sekretarit të Përgjithshëm të OKS-së me anë të së cilës e njoftonte atë për një varg incidentesh të cilat shprehnin një përkeqësim dramatik të veprimeve ushtarake të RFJ-së pas largimit të Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë.

«Thuani thenks Rugovës dhe Recakut qe filluam sot bombardimet mbi Serbi!..Kurse për lirinë e Kosovës i thuani Rugovës « Muchas gracias »!» keshtu kishte deklaruar para 22 vitesh gazetarit e gazetes zvcerane Le Canton27.ch NATO-s i cili nga selia e Aleances Veritlantike ne Bruksel drejtpersedrejti me koleget e mediave te njohura boteror ndiqte bombardimet mbi caqet serbe per ndalur terrorin, gjenocidin dhe spastrimet etnike te shqiptareve etnik ne Kosove!
Sekretari i përgjithshem te NATO-s Havier Solana ne vititn 1999 ne seline e NATO-s ne Bruksel, gjate nje interviste me gazetarin e medfias zvicerane në shqip Le Canton27.chishte shprehur i qartë se “NATO shpëtoi jo vetëm shqiptarët, por edhe mbarë Evropën nga diktatori Milosheviq..” Ndërhyrja e NATO-së në Kosovë, i parapriu një luftë të ashpër në mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave serbe, dhe pas shumë masakrave të kryera ndaj civilëve nga paramilitaret serbë. »
Në vazhdim z.Havier Solala, duke folur për angazhimin e Aleancës Veriatlantike në Kosovë dhe sukseset e këtij misioni paqësor në rajon, pas intervenimit të NATO-s në Kosovë, megjithatë nuk fshehu edhe gabimet ose lëshimet, aty-këtu siç u shpreh ai, që janë bërë nga NATO-ja. Aleanca megjithatë ia kishte arritur qëllimeve të saj në Kosovë për të ndaluar shfarosjen e një popull të tërë nga një regjim i egër serb që kanoste tërë Ballkanin.
Regjimi i egër serb i prirë nga kryekrimineli Milosheviq, aq sa i shte i rrezikshëm për shqiptarët, Kosovën dhe rajonin, aq ishte i domosdoshëm intervenimi i NATO-s dhe prezenca e 50 mijë trupave të Aleancës në Kosovë. Fillimisht trupat e NATO-së numëronin 50. 000 ushtarë dhe vinin nga dhjetëra shtete anëtare të kësaj aleance dhe vendeve aleate. Të parat që kanë zbarkuar kanë qenë njësitet britanike. Misioni ishte i ndarë në pesë zona të përgjegjësisë, që i përkisnin KFOR-it amerikan, anglez, francez, gjerman dhe italian.

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...