18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Skandaloze: Shkarkohet nga “The Guardian” pas 40 vitesh Steve Bell pasi karikaturoi Netanyahun

Bernë, 17 tetor -Karikaturisti i Guardian u shkarkua për shkak të vizatimit « anti-semitik » të Netanyahut Karikatura e Steve Bell në vazhdën e sulmeve të Hamasit ndaj Izraelit shkaktoi një reagim të ashpër. (Guardian cartoonist sacked over ‘anti-Semitic’ Netanyahu drawing. Steve Bell’s cartoon in the wake of Hamas’s attacks on Israel sparked a backlash), shkruan gazeta prestigjioze britanike « The Telegraph ».

Te kutjojme se një karikature e tille para e profetitit Muhammed u pa para ca vitesh ne mediat e kontinentit qe  kishte provokuar edhe mbare boten islame, por askush nu ndermori masa e as nuk u ndeshkua autorin i cli abuzoi  në emër te « fjales se lire » ?! Me sakd na,line fundit ne largmit te karikauturistit nga gazetat britanike « The Telegraph » bota sikur po heq masken duke u treguar raciste dhe injorante duke zbehur dite e sa vie vlerat e civilizimit duke deshmuar se ne disa vende « liria e mediave » dhe « demokracia » eshte artificiale, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Eshte per t’u habitur dhe shqetesuese, sidomos per disa meda, shoqata gazetaresh ne Evrope qe dikur mbushnin faqet e gazetave me karikaturen e profetit  Muhammed, kurse sot ato jo qe guxojne ta publikojne Natanhjhaun ne karikaturte, por solidarizohen me skandalin boterore ku pas 40 vitesh pune, shkarkohet nga puna e redaksise “The Guardian”  Steve Bell pasi kishte karikaturuar Netanyahun?!

Lidhur me kete skandal ja se cfare shkruan agjencia amerikamne Associated press:

Një karikaturë për kryeministrin Benjamin Netanyahu i kushtoi Steve Bell-it punën e tij.
Karikaturisti historik i “The Guardian” u pushua nga gazeta progresive britanike sepse vizatimi u konsiderua “anti-semitik”.
Vetë Bell e dha lajmin pas më shumë se dyzet vitesh punë për “The Guardian”.
“Më përzunë jashtë”.
Gazeta është kundërpërgjigjur me një deklaratë, duke konfirmuar thjesht se kontrata e tij nuk është rinovuar.
Bell e portretizoi Netanyahun të veshur me doreza boksi, me njërën prej të cilave ai mban një bisturi të drejtuar në barkun e tij të ekspozuar, mbi të cilin ka skicuar një prerje në formën e Rripit të Gazës.
Në mbishkrim, kryeministri izraelit deklaroi: Banorë të Gazës, largohuni menjëherë nga këtu!
Si për të thënë se ishte vetë Netanyahu që lindi Hamasin dhe dhunën brutale të sulmit të 7 tetorit kundër hebrenjve.
Sapo u pa në gazetë, nuk u pranua, drejtuesit e cilësuan si “të papranueshme”, por, në fund, gjithsesi përfundoi në media sociale, duke shkaktuar jo pak polemika.
“Është bërë pothuajse e pamundur të vizatosh diçka për Izraelin te ‘The Guardian’ pa u akuzuar për antisemitizëm”, tha karikaturisti anglez, duke komentuar polemikën.
Ai theksoi se karikaturat kanë qenë “një pjesë e rëndësishme e ‘The Guardian’ për dyzet vitet e kaluara”.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...