3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Skandaloze: Shkarkohet nga “The Guardian” pas 40 vitesh Steve Bell pasi karikaturoi Netanyahun

Bernë, 17 tetor -Karikaturisti i Guardian u shkarkua për shkak të vizatimit « anti-semitik » të Netanyahut Karikatura e Steve Bell në vazhdën e sulmeve të Hamasit ndaj Izraelit shkaktoi një reagim të ashpër. (Guardian cartoonist sacked over ‘anti-Semitic’ Netanyahu drawing. Steve Bell’s cartoon in the wake of Hamas’s attacks on Israel sparked a backlash), shkruan gazeta prestigjioze britanike « The Telegraph ».

Te kutjojme se një karikature e tille para e profetitit Muhammed u pa para ca vitesh ne mediat e kontinentit qe  kishte provokuar edhe mbare boten islame, por askush nu ndermori masa e as nuk u ndeshkua autorin i cli abuzoi  në emër te « fjales se lire » ?! Me sakd na,line fundit ne largmit te karikauturistit nga gazetat britanike « The Telegraph » bota sikur po heq masken duke u treguar raciste dhe injorante duke zbehur dite e sa vie vlerat e civilizimit duke deshmuar se ne disa vende « liria e mediave » dhe « demokracia » eshte artificiale, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Eshte per t’u habitur dhe shqetesuese, sidomos per disa meda, shoqata gazetaresh ne Evrope qe dikur mbushnin faqet e gazetave me karikaturen e profetit  Muhammed, kurse sot ato jo qe guxojne ta publikojne Natanhjhaun ne karikaturte, por solidarizohen me skandalin boterore ku pas 40 vitesh pune, shkarkohet nga puna e redaksise “The Guardian”  Steve Bell pasi kishte karikaturuar Netanyahun?!

Lidhur me kete skandal ja se cfare shkruan agjencia amerikamne Associated press:

Një karikaturë për kryeministrin Benjamin Netanyahu i kushtoi Steve Bell-it punën e tij.
Karikaturisti historik i “The Guardian” u pushua nga gazeta progresive britanike sepse vizatimi u konsiderua “anti-semitik”.
Vetë Bell e dha lajmin pas më shumë se dyzet vitesh punë për “The Guardian”.
“Më përzunë jashtë”.
Gazeta është kundërpërgjigjur me një deklaratë, duke konfirmuar thjesht se kontrata e tij nuk është rinovuar.
Bell e portretizoi Netanyahun të veshur me doreza boksi, me njërën prej të cilave ai mban një bisturi të drejtuar në barkun e tij të ekspozuar, mbi të cilin ka skicuar një prerje në formën e Rripit të Gazës.
Në mbishkrim, kryeministri izraelit deklaroi: Banorë të Gazës, largohuni menjëherë nga këtu!
Si për të thënë se ishte vetë Netanyahu që lindi Hamasin dhe dhunën brutale të sulmit të 7 tetorit kundër hebrenjve.
Sapo u pa në gazetë, nuk u pranua, drejtuesit e cilësuan si “të papranueshme”, por, në fund, gjithsesi përfundoi në media sociale, duke shkaktuar jo pak polemika.
“Është bërë pothuajse e pamundur të vizatosh diçka për Izraelin te ‘The Guardian’ pa u akuzuar për antisemitizëm”, tha karikaturisti anglez, duke komentuar polemikën.
Ai theksoi se karikaturat kanë qenë “një pjesë e rëndësishme e ‘The Guardian’ për dyzet vitet e kaluara”.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...