3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Revansh / Sulmi ne Bruksel qe mori jeten dy suedezeve, mund te kete lidhje me djegjen e Kuranit ne Stokholm?..

Bruksel, 16!tetor -Dy persona me kombësi suedeze u vranë herët në mbrëmje në kryeqytetin belg para ndeshjes së futbollit Belgjikë-Suedi. I dyshuari është në arrati, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Cantin27.ch duke ju tegeruar mediave belge.

Dy persona me kombësi suedeze u vranë të hënën në mbrëmje në Bruksel nga një burrë i armatosur i cili u arratis me një skuter, një « sulm frikacak » sipas kryeministrit belg Alexander De Croo i cili bëri thirrje për unitet në « luftën kundër terrorizmit ».

Revansh

Gazeta zvicerane necsgqipmKe Canton27.ch dyshon se sulmi i fundit ne Bruksel qe mori jeten dy suedezeve, mund te kete lidhje me djegjen e Kuranit ne Stokholm?…

Do perkujtuar se me 28 qershor te ketij viti ne kryeqytetin suedez ne Stokholm ishte djegur Kurani. Djeg e Kuranit është bërë shtylla kryesore e ekstremistëve të djathtë në Suedi, me politikanin danezo-suedez të ekstremit të djathtë Rasmus Paludan që ka bërë emër me akte të tilla.

Reuters raportoi se organizatori ishte një refugjat irakian që po kërkonte të ndalonte Kuranin dhe se vetëm dy persona do të merrnin pjesë në aksion.

Megjithëse Suedia rrallë ndalon protestat ose djegien e librave, një demonstratë e planifikuar kundër NATO-s që do të përfshinte gjithashtu një tubim të djegies së Kuranit, u bllokua nga policia suedeze në shkurt .

Sulmi ndodhi pak pas orës 19:00 pranë Place Sainctelette, në veri të kryeqytetit belg, përpara një ndeshjeje kualifikuese të futbollit për Euro-2024 midis Belgjikës dhe Suedisë në stadiumin Roi-Baudouin. Një video-mesazh proteste u postua në rrjetet sociale nga një burrë që « paraqiste veten si sulmues dhe duke thënë se ishte i frymëzuar nga Shteti Islamik », tha një zëdhënës i zyrës së prokurorit federal, Eric Van Duyse.

Niveli i kërcënimit terrorist u ngrit në katër, i konsideruar « shumë serioz » (niveli maksimal) të hënën në mbrëmje në rajonin e Brukselit. Slogani, i transmetuar nga prokuroria, është « të qëndrojmë në shtëpi për sa kohë që kërcënimi nuk është zhdukur ». Zyra e prokurorit federal, përgjegjëse për rastet e terrorizmit, u kap nga hetimi. Sipas informacioneve fillestare është në kërkim vetëm një person.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen denoncoi një “sulm të neveritshëm”, ndërsa Emmanuel Macron foli për një “sulm terrorist islamik”. “Evropa jonë është tronditur”, shtoi presidenti francez gjatë një udhëtimi në Tiranë, ndërsa kryeministrja italiane Giorgia Meloni “dënoi me vendosmëri” sulmin, “një sulm” i kryer “në zemër të Europës”.

Ndeshja u ndal

Ndeshja Belgjikë-Suedi është ndërprerë në pjesën e parë, rreth orës 21:30. Por rreth 35,000 spektatorë në stadiumin Roi-Baudouin nuk u autorizuan menjëherë të largoheshin nga rrethimi, sipas gazetarëve të AFP në vend. Evakuimi filloi ngadalë pak para mesnatës.

“Jam tmerrësisht i trishtuar. Ne ramë dakord 100% që të mos luajmë pjesën e dytë për shkak të kushteve dhe për respekt për viktimat dhe familjet e tyre”, ka shpjeguar trajneri i skuadrës suedeze, Janne Andersson, cituar nga agjencia suedeze TT.

 

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...