3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Macron ne Tirane “mal éduqué”, me doren n’xhep nençmon shqiptaret e provokon kosovaret me viza i nxitur nga Rama&Vucic

Macron à Tirana « mal éduqué », la main dans la poche, insulte les Albanais et provoque les Kosovars avec les visas

Macroni me doren n’gjep si nje vagabond ne Shqiperi, me nje gjuhe me elemente raciste kercnon Kosoven dje nga Beogradi e sot nga Tirana!

Macron la main dans la poche comme un vagabond en Albanie, avec un langage aux éléments racistes menace le Kosovo hier depuis Belgrade et aujourd’hui depuis Tirana !

Gjuha e Macron sa here viziton Tiranen dhe Beogradin apo sa here takon Vucicin dhe Ramen ai flete me nje gjuhe plot me elemente raciste, nese kemi parasysh edhe izolomin e Kosoves si dikur nga Miloshevici.

Macron njihet ne Evrope me politikat ndaj te huajve! Natyrisht se Rama e ka ndersy shefin e Frances, aleate e Beogradit qe gjate bombardimeve te Serbise, spiononte NATO-n ne favor te ushtrise se Milloshevicit. Pyetja eshte pse Macron e kercnoi ne Tirane Kosoven me viza?! Se sa rrespekton shqiptaret Macron nençmoi shqiptaret ne Tirane i cili me doren n’xhep ju fliste shqiptareve (shiko foton) qe per ne njihet ofendim ose ne France “mal éduqué”

Po kam pershtypjen se Macron nga presioni i madhe ne Tirane ai ka bere lapsus me kete term “suspendim” qe Parisi duhet ta rishqyrtoje ose korrigjuar,  qe duket de Macron ka nxituar nje çik ose mos ka qene i dehur kur ka folur per vizat…

Franca kercnon serish Kosoven me viza?

Kjo pritet nga ky vend meqe eshte aleate e denje e Serbise. Kjo eshte me shume se kercnim, eshte racizem te mbash nje popull te izoluar nga Macron, si dikur Miloshevici!

A mjafton nje shperblim te Frances per Kadarene qe ka penguar me vite Cmimin Nobel, qe Franca ta maskoj anipatine apo racizmin e vete ndaj Kosoves i nxitur dhe iinfluencuar nga Rama.

Per kete, presidenti serb Vucic pas takimit me homologun e tij rus Putin ne Pelin, ka falenderon Makronin dhe Ramen per kurthin qe ja bene Kosoves sot ne Tirane si ngushellim per vdekjen e «ballkanit te hapur»

 

 

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...