4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Serbi 79-vjeçar që udhëtoi për në Zvicër me mision të përgjakshëm

Gjyshi serb vret rejen (njerkën e nipave) e tij, me te cilen jetoni  fëmijët? Xenia K. u vra nga gjyshi i burrit të saj. Autori donte që nipërit e tij të rriteshin në Serbi dhe jo në Zvicër, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju teferuar mediave vendore.

Një serb 79-vjeçar udhëtoi për në Zvicër me një mision të përgjakshëm: të vriste njerkën e tij. Ajo kishte bërë kërkesë për divorc tre muaj më parë dhe donte t’i rriste fëmijët e saj në Zvicër. Pensionisti nuk u dorëzua. Ai vrau Xenia K.* me gjashtë të shtëna në shtëpinë e saj në Winterthur.

Shërbimi i Mbrojtjes së Fëmijëve dhe të Rriturve në Winterthur tani duhet të vendosë për të ardhmen e tre fëmijëve.

Dy nga tre fëmijët e 32-vjeçares zvicerane ndodheshin në Serbi me babanë e tyre në momentin e krimit, siç raporton “NZZ”. I treti – vetëm 19 muajsh – ishte dëshmitar i ekzekutimit mizor të nënës së tij. Sipas policisë bashkiake Winterthur, fëmija i vogël « u vendos menjëherë në një vend të sigurt ».

Akuza për nxitje nga babai

Më pas, Shërbimi i Mbrojtjes së Fëmijëve dhe të Rriturve (KESB) duhej të vendoste për fatin e jetimit. Autoriteti u gjend përballë një dileme të madhe. Nga njëra anë, ishte pretendimi i babait, i cili pas vdekjes së nënës ishte bërë mbajtësi i vetëm i autoritetit prindëror mbi fëmijët.

Nga ana tjetër, ishte akuza ende e pazbardhur për nxitje nga babai, dhe vrasësi është pjesë e familjes në Serbi. Përveç kësaj, Xenia K. kishte akuzuar bashkëshortin e saj për dhunë në familje.

E pyetur nga “NZZ”, Karin Fischer, presidente e shërbimit të mbrojtjes, nuk dëshiron të komentojë për raste individuale. Ajo që është e qartë është se tre fëmijët janë aktualisht me babain e tyre në Serbi – dhe për rrjedhojë në mjedisin e afërt të vrasësit të nënës së tyre.

“E mira e fëmijës duhet të jetë gjithmonë qëllimi kryesor”

Prandaj stërgjyshi i fëmijëve duket se ia ka arritur objektivit. Fëmijët pothuajse me siguri do të rriten në Serbi dhe jo në Zvicër – pasi veprimi i riatdhesimit konsiderohet shumë i pamundur. Pavarësisht gjithçkaje, serbët nuk kanë gjasa të flenë i qetë. Ai u dënua së fundmi me 20 vjet burg nga Gjykata e Qarkut Winterthur.

Beat Reichlin është lektor në qendrën e kompetencës për mbrojtjen e fëmijëve dhe të rriturve në Universitetin e Shkencave të Aplikuara të Lucernit. Ai shpjegon për “NZZ”: “Mirëqenia e fëmijës duhet të jetë gjithmonë qëllimi kryesor”. Në këtë rast, kjo nënkuptonte që KESB-ja t’i vendoste fëmijët nën kujdestarinë e familjes së vrasësit.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...