15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Se shpejti mallrat e H&M nga Zvicra ne Kosove dhe Maqedoni Ver..

Berne, 2 shkurt -Shitësi me pakicë i modës H&M synon të dyfishojë shitjet deri në vitin 2030. Se shejti prodhimet e H&M dont’i keni edhe ne Kosove dge Maqedoni Ver.., nje ndihmese kjo per mërgmitaret, qe tash e tutje t’mos me i mbushin ma kuferat me rroba per motra e kunata, per teze e kusherina, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zinxhiri i tekstilit Hennes & Mauritz (H&M) i ka vendosur vetes synime ambicioze për vitet e ardhshme në funksion të zbaticës së pritshme të pandemisë së koronës. Më së voni deri në vitin 2030, kompania dëshiron të dyfishojë shitjet e saj në krahasim me vitin 2021.

Objektivi afatgjatë mbetet rritja e të ardhurave me 10 deri në 15 për qind në vit me përfitim të lartë. Në vitin aktual, H&M planifikon të hapë dyqane në gjashtë vende të reja, duke përfshirë Ekuadorin, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut. Tregtimi në internet do të hapet edhe në vende të tjera. Në të njëjtën kohë, grupi dëshiron të përgjysmojë gjurmën e tij të karbonit deri në vitin 2030 në krahasim me vitin 2019. Për vitin 2022, H&M njoftoi investime prej dhjetë miliardë korona suedeze (990 milionë franga).

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...