12.1 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Pse mediat serbe shkruajnë zi e më zi për Zvicrën? Si mund të ketë qëndruar një serbe 40 vjet në “Zvicrën e keqe” dhe pas kthimit në Beograd ajo “pështyen” mbi Zvicrën?!

Bernë, 3 janar -Përkunder asaj se Zvicra eshte investiuesi kryesor ne Serbi nga vendet e ballkanit, te clin evend e ka ndihmuar me milioona franga ne Sewrbi nga nejrezt te nydsrhem pe¨rmes mediatve serbe dejgohen fjalë ket keqija për Zvicren duke e folur zi e me zi për kete vend qe aktualisht  mban  mbi 60.000 banore (gjysma shqiptare nga Lugina e Presheves dhe vendet tjera te Serbisë), shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nese Zvicra n dihmon Serbine dhe nese autoritet serbe e qujane Zvicren si nje « vend mik » atëhere shtrohet pyetja pse mediat serbe shkruajne zi e me zi për ket vend?! Rasti konkret, si mund të qëndronte nje qinft serbe për 40 vite ne « Zvicren e keqe », te cilet pas 40 vitesh, pasi u kthye në Beograd  « pshtyejnë »  mbi Zvicrën?!

Gruaja serbe: Jeta në Zvicër është një gënjeshtër !

Aucune description disponible.« Rrëfimi i një gruaje serbe e cila e ferrin me sy në Zvicër » ose  « Rrëfimi i një serbeje në Zvicër: Fqinjët më denoncuan në polici » (Ispovest Srpkinje koja živi u Švajcarskoj: Komšije me prijavile policiji ); « Rrëfimi i pabesueshëm i një gruaje serbe nga Zvicra: I solli burrit të saj drekën në punë dhe përfundoi në gjykatë! (Neverovatna ispovesti srpkinje iz Svjacareske: Donela mužu ručak na posao pa završila na sudu!); »Srna u kthye nga Zvicra ne Serbi pas 40 vitesh, sespe fqinjet e kane akuzuar se « Të gjithë serbët jane të çmendur.. ”; « Jeta në Zvicër është një gënjeshtër shumëngjyrëshe » (Život u Švajcarskoj je „šarena laža); « Zvicra, vendi i çokollatës së hidhur, ku jeta nuk është pa sheqer (Švajcarska, zemlja gorke čokolade, gde život nije šećerlema) jane keta disa tituj qe ka shkëputet Le Canton27.ch nga gazetat serbe te cilat shkruajne qe nje jave rresht per zhgënjimin dhe « ferrin » siq e thone, qe e paska perjetuar në Zvicër.

Ajo quhet Srna Zagorac nga Novi Sadi e cila për një kohë jetoi mes Serbisë dhe Zvicrës për shkak të martesës me bashkëshortin e saj Mijat dhe më pas u përpoq me të gjitha forcat t’i bindte që të kthehen së bashku në vendlindjen e tyre.

Një grua nga Novi Sadi e bindi burrin ta len Zvcren dhe  të kthehet në Serbi sespe sipas saj « Jeta në Zvicër është një gënjeshtër shumëngjyrëshe »

Sipas gazeat serbe ajo quhet Srna Zagorac nga Novi Sadi e cila për një kohë kishte jetuar mes Serbisë dhe Zvicrës për shkak të martesës me bashkëshortin e saj Mijat dhe më pas u përpoq me të gjitha forcat që t’i bindte që të kthehen së bashku në vendlindjen e tyre.

« Edhe pse shumë e ëndërrojnë jetën “atje”, Srna shpjegoi një herë pse donte të kthehej në Serbi… » shkrujane mediat serbe te Beogradit. Sipas saj, shumë shpejt pasi u transferua në Zvicër, ajo e kuptoi se jeta në atë vend është një “gënjeshtër shumëngjyrëshe”.

« Nëse sëmuresh, do të vdesësh në rrugë nëse nuk ke sigurim apo para për mjekim. Ata nuk kanë emocione, prandaj jeta në Zvicër është një farsë e thjeshtë.. » ka thëne Srna ne gazeta serbe.

Sipas saj « Prosperiteti që mbretëron në Zvicër është vetëm i dukshëm, siguron gruaja nga Novi Sadi. Gjithçka sillet rreth parasë, dmth pagimi i taksave, dhe ajo që i çmend veçanërisht njerëzit tanë që jetojnë atje është fakti se fqinjët ndjekin çdo hap tuajin, kështu që nëse bëni diçka të paligjshme, brenda pak minutash mund të prisni një vizitë nga policia te dera e juaj… »

Jo vetëm, kaq, Zvciren si nje vend te « ftoft », ne Serbi e prezntojne edhe krijuesit serbe ne vargjet e tyre artistike , sikur Maja Trifunoviq ne librin e saj te fundit “Free Eaters” (Laguna). Ajo ka shkruar se « shume pak njerëz do te shkojnë në Zvicër për të festuar.. » apo  “Darddha duhet të jetë një minimum emocionesh, si Zvicra”

Edhe nje serbe tjter flet për Zvciren qe eshte nje ven « strikt » dhe jo sik Serbika apo ebdnet tjera te balllkanit qe shkojneen pune kur te duan qe njihen si vedn « sallamadi »

Marija, e cila shkoi në Zvicër në kërkim të një jete më të mirë, tregoi se si duket jeta shoqërore në këtë vend evropian dhe se serbët e kanë të vështirë të mësohen me të.

Sipas mediave serbe (mondo.rs) Marija është një nga serbët që fitojnë bukën e gojës në Zvicër dhe që në letrën e saj ka dhënë një përshkrim të ashpër dhe sipas saj realist të jetës në një vend që është ëndrra e një ballkanani mesatar. Ajo që është ndoshta më e dhimbshme është ftohtësia e zviceranëve në shoqërim dhe fakti që kur kamerieri sjell faturën në fund të vaktit, të gjithë paguajnë atë që kanë ngrënë.

« Është një vend ku secili paguan faturën e tij në një restorant, madje edhe bashkëshortët. Një vend ku bashkëshortët nuk e dinë sa fiton gjysma e tyre më e mirë apo më e fortë. Sepse paga është një temë tabu… » ka shkruar serbja Marija.

Derniers articles