24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Sanija Ameti, politikanë në Zvicër, ështe kërcënuar me vdekje

Sanija Ameti, bashkëkryetare e Operacionit Libero, është sulmuar për aktivitetet e saj politike. Tani ajo po lufton duke publikuar emailet në mënyrë anonime, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, duke ju referuar mediave zvicerane.

Bernë, 3 janar -Sanija Ameti është bashkë-udhëheqëse e Operacionit Libero dhe anëtare e kryesisë së partisë së Liberalëve të Gjelbër në Cyrih. Ahmeti ka then se “Unë kam marrë emaile dhe shkrime me përmbatje të urrejtjes që nga dita ime e parë në publik. Mesatarisht është rreth dhjetë deri në 20 në ditë, në disa ditë mbi 100. Sa që më nuk i numëroj”,

Ndonëse Ameti nuk i numëron më emailet, tani ajo publikon disa prej tyre.Në Twitter, ajo censuron dërguesin. “Nuk jam e interesuar të ekspozoj njerëzit. Unë dua të jap një pasqyrë të jetës së përditshme si një politikan me një sfond migrimi”.

« Ji mirënjohëse ose largohu »

Ameti dëshiron të flasë për faktin se në Zvicër “zhvlerësimi i grave, veçanërisht i grave me prejardhje migrimi, ka një sistem. Këto nuk janë raste të izoluara”.  Në katër emailet e para që ajo publikoi të dielën, ky mentalitet zhvlerësimi doli veçanërisht qartë: « Ti nuk je me të vërtetë zvicerane, ji mirënjohëse dhe ndalo së ndërhyri në politikën ‘tonë’, ose largohu.’ Me këtë strategji mirënjohjeje do të vazhdojë të ruajë.

Mosbalancimi i pushtetit midis grave dhe burrave nga njëra anë dhe midis ‘konfederatave’ dhe ‘zviceranëve të letrës’ nga ana tjetër », thotë Ameti. Shumicën e kohës ishin « burra me emra të zakonshëm zviceran » ata që i shkruanin asaj.

“Kur marr email si ky, shpesh më kujtohet se kam gërmuar nëpër arkiva disa vite më parë për një botim mbi të drejtën e votës së grave. Aty gjeta dokumente të vjetra dhe postera ku thuhej se gratë duhet të jenë mirënjohëse që kanë një shtëpi të bukur në Zvicër dhe t’ua lënë politikën burrave”, thotë politikanja. “Dhe më pas mendoj për heroinat e asaj kohe. Kjo më bën shumë të lumtur”.

“Problemet kulturore zgjidhen duke folur për to”

Shpesh nuk ndalet në kërkesën për të qenë mirënjohës dhe për të mbyllur gojën: «Tashmë kam marrë kërcënime me vdekje. Kjo mund të jetë e rëndësishme penalisht, por unë nuk kam kohë apo talent administrativ për ta ndjekur atë”.

Ameti gjithashtu nuk beson se zgjidhja është legjislacioni më i rreptë: “Është një problem kulturor. Dhe problemet kulturore zgjidhen duke folur për to dhe duke u përpjekur të ndërgjegjësojmë.”

Ajo ka vendosur ta bëjë tani – në Twitter nën hashtag #guteNachliebeSchweiz.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...