3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Protesta e fundit “Serbia kundër dhunës” në këtë format: Qytetarët thonë “Mos fle deri në 17 dhjetor”

Beograd, 4 nentor -Sonte është mbajtur protesta tjetër e 27-të radhazi “Serbia kundër dhunës” në Beograd para Kuvendit të Serbisë, ku një kolonë qytetarësh ka shkuar në të ashtuquajturën “rrugë mediatike” deri te ndërtesa e RTS-së. Ishte edhe protesta e fundit në këtë format, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Është koha të shfrytëzojmë rastin dhe të ndryshojmë diçka më 17 dhjetor dhe të tregojmë se asnjë sakrificë nuk është e kotë, tha moderatori Smiljan Banjac në tubimin e mbrëmjes së sotme “Serbia kundër dhunës”.

Ai tha se ndaj vjedhjes eventuale të votave do të reagohet si në vitin 1996 dhe 2000, sepse “Serbia revoltohet lehtë dhe zgjohet dhe dëshiron të jetojë në liri dhe paqe”.

“Ne luftuam për zgjedhje të jashtëzakonshme, opozita pro-evropiane u bashkua në një listë. Mos flini deri në 17 dhjetor”, u tha Banjac qytetarëve.

Ai tha se qytetarët kanë gjashtë muaj që ndajnë zemërimin, pikëllimin dhe frikën për shkak të tragjedive që kanë ndodhur, duke iu referuar vrasjeve masive në shkollën fillore të Beogradit « Vladislav Ribnikar » dhe afër Mlladenovcit.

“Ne gjithashtu ndajmë shpresën se diçka mund të ndryshojë në fund të këtij viti. Ne arritëm t’i çlirojmë njerëzit nga frika, jo vetëm në Beograd, ku është e zakonshme, por edhe në shumë vende ku nuk ka pasur kurrë marshime proteste”, tha Banjac.

Siç raporton gazetari i N1 që ka ndjekur protestën, protesta e mbrëmjes së sotme është hera e fundit në këtë format.

Organizatorët besojnë se duhet një organizim tjetër dhe nuk do të ketë më këto tubime të rregullta në Beograd.
Pas fjalës së moderatores së protestës, nisi një marsh proteste drejt REM-it dhe RTS-së, në krye me një pankartë të madhe “Serbia kundër dhunës”, ndërsa të pranishmit thirrën “Dorëheqje, dorëheqje” kur u ndalën në REM.

Partitë opozitare proevropiane, organizatore të protestave, pak ditë më parë nënshkruan një marrëveshje koalicioni për pjesëmarrjen e përbashkët në zgjedhje me listën “Serbia porotiv dhuna”.

Tema e protestës së kësaj jave është gjashtë muaj nga tragjedia në shkollën fillore « Vladislav Ribnikar » dhe pritet që në protestë të shpallet plani për periudhën e ardhshme, përkatësisht si dhe çfarë do të ndodhë gjatë zgjedhjeve. fushatë.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...