24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Preshevë, Mbahet Manifestimi “Nëntorët e Lavdisë..”

Preshevë, 1 dhjetor -Në lokalet e Bibliotekës së Qytetit në Preshevë, u mbajt Manifestimi: “Nëntorët e lavdisë”, në theks të veçantë Tribunë historike me titull “Dy nëntorët e lavdisë”, organizuar nga Shoqata e Shkrimtarëve “Feniks” (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë), njofton gazeta zvicerane në gjuhën shqipe “Le Canton27.ch”

Për shkak të gjendjes së rënduar, shkaku i pandemisë COVID 19 nuk u mbajt ora letrare me pjesëmarrje fizike të publikut, por Manifestimi është zhvilluar online me anë të konkursit të hapur letrar enkas për këtë Manifestim, ku për vendin e parë dhe çmimin për inkurajim kanë konkurruar shumica e poetëve nga Shoqata e Shkrimtarëve “Feniks”, për të cilat punime juria profesionale tanimë ka vendosur për dy çmime letrare.

Në pjesën e Tribunës Letrare, me kumtesën e tij u paraqit Mr.sc. Reshat Neziri. Kumtesa titullohej “ROLI DHE RËNDËSIA E POLITIKËS DHE DIPLOMACISË SHQIPTARE NË REALIZIMIN E PAVARËSISË SË SHQIPËRISË”. Më pas kryetari, Bilall Maliqi, lexoi vendimin e jurisë dhe u ndau mirënjohjet dy fitueseve: Juria e përbërë nga Hysen Këqiku (kryetar), Rexhep Abazi (anëtar) dhe Sevdail Hyseni (anëtar), kishin përzgjedhur dy poezi për dy çmime letrare dhe ate për çmimin e parë dhe çmimin për inkurajim.

Poetes, Jalldëze Kasumi, çmimi i parë, me poezinë ““ECJE NËPËR KOHË” Poetes, Marigona Fejzullahu, çmimi për inkurajim, me poezinë ““NJË DITË DO TË VIJË PRANVERA”. Të dy poeteshat i lexuan poezitë e tyre fituese. Mirënjohjet për kontribut, për bashkëpunim, certifikatat për pjesëmarrje, bexhat, notesat dhe lapsat, pjesëmarrësit tjerë do t’i marrin ditëve në vazhdim, kur të krijohen kushte të favorshme për takime. Manifestimin e ndoqi drejtpërdrejt Portali “Departamenti”. Për këtë manifestim, projektin e Shoqatës “Feniks” e ka mbështetur komuna e Preshevës, të cilën e falënderojmë për përkrahje të vazhdueshme…Aucune description disponible.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...