18 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Dhuna nga Franca vjen në Zvicer. Arrestohet nje huligan serb në Lozanë…

Lausanne, 3 korrik -Më shumë se njëqind të rinj u mblodhën mbrëmjen e së shtunës në qendër të Lozanës, duke i bërë jehonë trazirave në Francë dhe shkaktuan shkatërrime për bizneset, tha policia bashkiake e Lozanës. Polcia areston shtatë persona u arrestuan, ne mesin e tyre edhe nje serb, te cilet jane kapur duke shkaterruar e vjedhur, njofton ATV dhe gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Një hetim u hap nga policia gjyqësore e Lozanës, nën udhëheqjen e prokurorit publik të kantonit Vaud.

Një telefonatë e nisur në rrjetet sociale mblodhi së bashku njëqind ngatërrestarë në qendër të Lozanës të shtunën në mbrëmje. Tregtarët nga Floni dëshmojnë.

“Të gjithë ishim të habitur nga ajo që po ndodhte! Njerëzit thoshin: është si të jesh në Francë, por pse? Per cfare? » Sonia Forni është menaxherja e dyqanit Pomp it up. Mbrëmjen e së shtunës, pak para orës 22, ajo u kthye për në shtëpi, pasi mori mesazhe se dyqani ishte nën sulm. “Kur mbërrita në Flon, ishte pak kaos. Policia ishte tashmë aty dhe kishte një qëndrim shumë të shëndetshëm dhe respektues. Mund të shihje se ata e dinin se çfarë duhej të bënin. Por, përkundrazi, unë kisha halucinacione. Ishin shumë të rinj, rreth 13-15 vjeç. Dhe disa, duke përfshirë vajza, dukeshin plotësisht të gurëzuar nga alkooli apo çfarëdo tjetër.”

Shpërthen dhuna në Lozanë duke i bërë jehonë situatës në Francë. Mbi njëqind të rinj shkaktuan plaçkitje në biznese mbrëmjen e së shtunës. Në drejtim të policisë është hedhur një koktej molotovi. Shtatë persona u arrestuan

Disa xhama të dyqaneve u thyen, veçanërisht në lagjen Flon dhe rue de Genève, tha policia në një deklaratë për shtyp të lëshuar gjatë natës nga e shtuna në të dielë. Dera hyrëse e një tabele të madhe ishte thyer.

Rreth pesëdhjetë oficerë nga policia komunale e Lozanës, policia kantonale e Vaud-it dhe policia e tjera komunale janë vendosur. Ata shpërndanë vazhdimisht të rinj me kapuç, të cilët i gjuanin me kalldrëm. Madje ndaj policisë është hedhur edhe një koktej molotovi. Asnjë oficer nuk u lëndua, thuhet në deklaratë.

Derniers articles