14.8 C
Berne
lundi 27/05/2024

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafë brohoriti: Në emër të Jezu Krishtit, pasi sulmoi me thikë

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder fëmijëve në Serbi, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet me thikë. Gjendja e tyre shëndetësore është ende shqetësuese. Fëmijët u transferuan në Grenoble dhe Gjenevë, njofton gazeta zvicerane ne shqip le Canton27.ch

Pas sulmit me thikë në Annecy (Haute-Savoie), shqetësimi ende mbretëron për viktimat. Katër fëmijë u plagosën, mes tyre një britanik dhe një holandez, të cilët janë ende në gjendje të jashtëzakonshme.

Mediat boterotre: Një kryq, një libër i krishterë dhe një fotografi e Jezu Krishtit

Mediat boterore shkruajne se ai eshte një krishterë nga Siria në dosjen e tij të aplikimit për azil, sipas një burimi policor. Sulm me thikë në Annecy (F) i dyshuari, i cili kishte veshur një kryq të krishterë kur u arrestua, gjithashtu e tund atë në qafë pas plagëve me thikë në lojë, sipas të njëjtave pamje, gazeta zvicerane ne shqip le Canton27.ch

Shumë shpejt, këta fëmijë të moshës nga 22 muaj deri në tre vjeç u kujdesën nga spitali Annecy. Tre prej tyre u operuan në vend, përpara se të transferoheshin në spitalet e zonës.

« Jemi me viktima shumë të reja, gjendja shëndetësore e të cilëve është ende jashtëzakonisht e brishtë. Njëra u transferua në Gjenevë (Zvicër), tre të tjerët, pas një operacioni të parë në Annecy, u transferuan në CHU të Grenoble (Isère) », tregon Line. Bonnet-Mathis, prokuror publik i Annecy. Dy persona të tjerë u plagosën nga sulmi. Ata janë dy të rritur. Njëri prej tyre, pasi mori të paktën një plagë me thikë, u godit nga një e shtënë nga një polici që përpiqej të neutralizonte sulmuesin. Ky 78-vjeçar është operuar. Gjendja e tij është stabile por nën monitorim të vazhdueshëm.

Sulmuesi i sulmit me thikë në Annecy, Abdalmasih H., u deklarua i krishterë nga Siria. Pas faktit, ai bërtiti në anglisht « në emrin e Jezu Krishtit ».

Një burrë me një armë me tehe mbolli terror të enjten në mëngjes më 8 qershor në një park në brigjet e liqenit Annecy. Disa të plagosur janë në urgjencë jetike. I dyshuari është arrestuar.

Emmanuel Macron mbërriti në Grenoble ku janë shtruar disa viktima

Presidenti Emmanuel Macron dhe Brigitte Macron mbërritën në Grenoble të premten ku tre nga katër fëmijët e plagosur një ditë më parë gjatë sulmit me thikë në Annecy janë shtruar në spital, vuri në dukje një gazetar i AFP.

Kreu i Shtetit dhe gruaja e tij do të shkojnë atje për të qenë « përkrah viktimave dhe familjeve të tyre, si dhe të gjithë njerëzve që në Annecy kanë kontribuar për t’u sjellë atyre ndihmë dhe mbështetje », tha Elysée.

Sulmi me thikë në Annecy (Haute-Savoie) që la gjashtë të plagosur, përfshirë katër fëmijë të vegjël të moshës 22 muaj deri në 3 vjeç, të enjten më 8 qershor 2023, në këtë fazë nuk përfshin « asnjë motiv terrorist », tha prokurori publik i Annecy, Line. Bonet-Mathis.

“Siç qëndron, ne nuk kemi elementë që mund të na bëjnë të besojmë se motivet janë terroriste”, shtoi magjistrati.

I dyshuari, 32-vjeçari Abdalmasih H., është një refugjat sirian i cili ishte ligjërisht i pranishëm në territorin francez.

Pas këtij fakti, sipas videove të sulmit të publikuara në rrjetet sociale, personi aktualisht në paraburgim bërtiti të paktën dy herë “në emër të Jezu Krishtit” (në anglisht).

Burri me kombësi siriane, i lindur në vitin 1991, me një vendim të datës 26 prill 2023, kishte marrë statusin e refugjatit në Suedi, ku jetonte prej 10 vitesh.

Derniers articles