15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar ne nivel kombetar!

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e kesaj organizate e futbollit evropian se Kosova eshte prnauar anetare e UEFA-s dhe FIFA-s, lajm ky historik qe gezoi jo vetem Kosoven por mbare shqiptaret ne ballkan nga Preveza deri ne Presheve dhe diaspore.

Kosova pranohet në UEFA, e cila merr 28 vota pro aq sa i duheshin për t’u pranuar në asociacionin më të lart evropian, UEFA. 24 vota ishin kundër dhe 2 abstenime.
Gjate vizite se fundit ne Gjeneve, para se te pranohej Kosova ne UEFA dhe FIFA kryetari i FFK-së Fadil Vokrri ne seline e UEFA-s i cili shoqerohej nga geztari yne i kishte thene « Mos ma marrt Zoti shpirtin pa e pa Kosoven ne UEFA dhe FIFA.. » Dhe duket se Zoti e degjoi dhe ju realizu deshira.

« Vokrri Ishte dhe mbetet ambasador i vlerave te sportit kombetar ne nivel ndërkombëtar » ka thene gazetari yne Nefail Maliqi ne seline UEFA-s duke e perkujtuar sot te ndjerin Fadil Vokrri me rastin e dy vjetorin e humbjes se ketij njeriu te madh te sprotit dhe futbollit shqiptar.

Do shtuar edhe ekjte se Kosva u be anetare e UEFA-s dhe FIFA-s falke edhe Hasan Kadriu Presheva menagjer i UEFA-s dhe mik i Step Baletter, prwasidneitt re FIFA-s

FIFA ngushëllon gazetarin tone ne seline e UEFA-s per humbjen e Vokrrit
Shtëpia më e madhe e futbollit boteror FIFA dhe ajo evropèaine UEFA ka reaguar për vdekjen e presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Fadil Vokrri. Ngushllim ju eshte derguar gazetarit te vetem shqiptare ne seline e UEFA-s ne Gjenevë  (Nyon) Nefail Maliqi.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino është shprehur i pikëlluar për vdekjen e Vokrrit, duke thënë se është krenar që kishte njohur Vokrrin, duke e quajtur njeri shembull për të gjithë.

“Fadili i kishte të gjitha, ai ishte njeri shembull i entuziazmit, energjisë dhe një udhëheqës i madh. Jam krenar që e kam njohur dhe kam punuar me të”,  ka shkruar ne fund Infantino, transmeton agzeta BOta sot »

Kujtojmë se ish-futbollisti i Partizanit të Beogradit, Nimes dhe Fenerbahces përpara luajti në Jugosllavi në nivel ndërkombëtar në vitet 1980, kurse u emërua lojtari më i mirë i vendit në vitin 1987.  I lindur në Prishtinë, ai filloi karrierën e tij duke luajtur në klubin e tij të lindjes ku fitoi një reputacion si një nga lojtarët më të mirë të dalluar nga Ballkani.

Kur ai ishe në krye të FFK-së, Kosova u bë shoqata e anëtare FIFA-s në 2016, në Kongresin e 66-të, shkruan FIFA
Nefail Maliqi, gazetari nr.1 shqiptar (“Bota sot”) në Budapest në votimin e UEFA për Kosoven anëtare.

Vokrri Ishte dhe mbetet ambasador i vlerave te sportit kombetar ne nivel ndërkombëtar te cilin e shoqeroja ne cdo takim ne UEFA ne Gjeneve Nefail Maliqi, gazetari nr.1 shqiptar morio pjese ne votimin e UEFA për Kosovën anëtare. Siç dihet Maliqi është i vetmi gazetar shqiptar që këto vitet e fundit përcjell konferencat dhe aktivitet e dy shtëpive ndërkombëtare UEFA (Nyon) dhe FIFA (Zurich). Maliqi njihet jo vetëm për raportime të shpejta dhe objektive , por edhe për intervista ekskluzive për “Presheva jonë” dhe “Bota sot” me krerët e UEF dhe FIFA (Platini, Blater, Infantinosi, Theodoridis) si dhe me yjet e futbollit botëror si: Zidanin, Pele, Romenige et…

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...