13 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Euro: Kosova ka mposhtur skuadren zvicerane te basketbollit me 27 pikë në Prizren

Prizren, 19 korrik -Skuadra zvicerane e ka nisur në mënyrën më të keqe xhiron e tretë të parakualifikimeve për Euro 2025. Tifozët e trajnerit Ilias Papatheodorou humbën rëndë 76-49 nga Kosova të mërkurën në Prizren, njifton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Prandaj, përzgjedhja zvicerane nuk ka më të drejtë të gabon në një grup prej tre vetash, ku përfshihet edhe Danimarka, të cilën do ta presë të shtunën në St-Léonard gjatë ditës së dytë (17:30). Biletën për kualifikimet do ta fitojë vetëm fituesi i këtij grupi H.

Më shumë Informacion
E privuar nga shumë drejtues, skuadra zvicerane pësoi një goditje të papritur ndaj Kosovës modeste. Në ndarjen totale të adresës (2/26 deri në 3 pikë në fund!), Ajo u fundos në çerekun e dytë, duke pësuar një sekondë 21-4 në hapësirën e tetë minutave për ta gjetur veten pas 41-24 në pjesën e parë.

Dy pushimet e shpejta radhazi nga Ilias Papatheodorou në këtë tremujor të dytë nuk e ndalën as gjakderdhjen. Dhe pjesa nuk pati efektin e dëshiruar: Kosova madje e çoi pikën në shtëpi për të kaluar në epërsi me 31 pikë në minutën e 27-të (59-28) pas një pjese të pjesshme 14-0.

Kjo disfatë poshtëruese, e pësuar ndaj një skuadre të drejtuar nga lideri me origjinë amerikane, Dominic Artis (19 pikë, 6 asistime) dhe prapavija Dardan Berisha (20 pikë, 4/7 me 3 pikë), ka diçka për të sfiduar. I pritur kot në pjesën e dytë të së mërkurës, reagimi do të jetë imperativ të shtunën në Freiburg ndaj Danimarkës.

Derniers articles