15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Dy presidentë shqiptar në New York. Bajram Begaj nesër do të takoj shefin e OKB-së. Vjosa Osmani pret konfimimin për takimin ? Ky është gazetari i vetem shqiptar që takon shefat e OKB-së

Kombet e Bashkuara-UN, 18 shtator -Punimet e Sesionit te 78-te të Asambleja e Përgjithshme e OKB-së (12 shtator – 30 shtator) e cila zhvillon politikat e Kombeve të Bashkuara, ka mbledhur kreret e 193 shteteve anëtare në Nju Jork për çdo vit. Sivjet debati i nivelit te larte ka nisur qe sot deri me 20 shtator. Sikur deri me tani, edhe sivjet ne pinimet e Asamblese se pergjithshme te OKB-së do jetë edhe nje delegacion nga Republika e Kosovës i prite nga Vjosa Osmani. Ne New York gjendet edhe ish-presidenti i Kosoves Behxhet Pacolli, ka mesuar nga burimet e saj gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga selia e OKB-së.

Shefi i OKB-se ka nisur takimet me presidentet, personalitetet boterore qe po ndjekin sesionin e 78 te Asamblese se Pergjithshme te OKB-se.

Gazeta zvicrane Le Canton27.ch nga burimet e saj nga Ko,mbet e Bashkuara ka mesuar se  Presidenti shqiptar Bajram Begaj neser do te pritet  nga sekretasri i përgjithshem i OKB-së Antonio Guterres ku do te bisedojne për sitzuaten ne Sqhgiperi dhe ballkan, përfhsir eketu edhe Kosaovën. Vjet nuk e kihste takuar presidenten e Kosoves Vjosa Osmanin. Po, sivjet a do ta takoj? Vjosa Osmani pret konfimimin për takimin? Për ket takim evenual mes Osmani-Guterres, do t’ju njoftojme me vone, pasi te pyesim në kabinetin e shefit te OKB-së.
Deri me sot Vjosa Osmani eshte e vetmja presidente e Kosovës qe nuk eshte pritur nga një sekretari i pergjithshem i OKB-se. Do perkujtuar de gjithe presidentet e deritanishem te Kosoves (Rugova, Jahjaga, Sejdiu, Pacolli dhe Thaqi) kishin takuar shefat e OKB-se Kofi Annan, Ban Ki moon apo ket te fundit Guterres.  Aresyet nuk dihet edhe pse kemi kekruar pergjigje nga kabineti i shefit te »OKB-së te cilet kane pohuar « pyeti ata ne Prishtinë ».
Nefail Maliqi: Une nuk jam president, por gazetar i thjesht, që kam takuar kater Sek.Gen te OKB-se dy deceniet e fundit!
Peveq presidenteve kosovar eshte edhe nje gazetar i njohur, njeherit i vetem gazetar shqiptar qe ka takuar shefat e OKB-se keto 20 vitet e fundit: Butros Butros Gahlin, Kofi Annan, Ban Ki moon dhe Antonio Guterres.
Edhe sivjet kemi kontaktuar zyratet e OKB-per nje takim eventual mes Osmanit dhe shefit të OKB-se.. Redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch vitin e kaluar kishte pyetur kabinetin e shefit te OKB-se pse nuk buk idhte pritur Vjosa Osmani nga Gouterres, me sygjeruar te pyes kabinetin e presidentes se Kosoves.  Vazhdojne takimet dhe kontaktet tona me zyrtaret e OKB-se per te aranzhuar nje takim mes Osmanit dhe Gouterres. Nese edhe kesaj radhe Guterres do refuzoj takimin me presidenten e Kosovës, këtu dicka nujk ehste ne rregull dhe duhet nderrmarur, mqeë nuk eshte lajm i mire as për Osmanin e as per Kosoven. E kunderta do te ishte nje lajm i mire, shpresefhenes per Kosoven nje hap perpara drejt anetaresimit te Kosoves ne OKB. Per ne si medium me shume ka vlere takimi i personaliteve kosovare me krun e OKB-se se sa me presudentin amerikan, kur dihet se ket te fundit e kan takuar gati gjithe lideret kosovar dhe se Kosova ka nevoje te anetaresihdt ne OKB e jo në Amerike, sepse ashtu keshtu Amerika eshte « anetaresuar » tek ne ne, ate sot e një mijevjet e kemi ne Kosovë!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.
« Une, nuk jam president, jam gazetar i thjesht, por kam takuar keto 20 vitet e fundit te gjithe shefat e OKB-se, si: Butros Ghali, Ki moon, Annan dhe Guterres…Dhe nga gjitha keto takime teme bisede me shefat e OKB-se kem pasur, dihet Kosoven, shqiptaret deri ne Presheve! Sigurisht i keni lexu ne media

Nisur nga ka aktivtet i ngjeshur dhe profesional i kolegut tone, ndoshta mediat tona paskan pasur aresye kur ne intervistat me te, që i kane titulluar: « Gazetari Nefail Maliqi qe takoi personalitete boterore me shume se nje predident shteti?.. »

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...