28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Gazetari nga Gjeneva, dështimin e sulmit të terroristëve serbë në Banjskë e krahason me masakrën e Recakut

Publicisti dhe gazetari yne i njohur Nefail Maliqi qe jeton dhe vepron ne Gjenevë qe prej vitesh deshtimin e sulmit të terroristeve serbë ne Banjske e ka krahasuar me masakren e Recakut.
« Dikur popullata dhe lideret shqiptare bashke me ata boteror  e thonin  se « sikur t’mos ishte masakra e Recakut nuk do te kishte bombardime te Serbisë nga NATO dhe nuk do te kishte as clirim te Kosovës!. » Dhe sot pas pas 24 shtatorit 2023 sigurisht popullata shqiptare sikur lideret kosovar bashke me diplomatet nderkombëtar do te thoshin: Sikur t’mos ishte Policia e Kosovës, Albini dhe Svecla a do te clirohej Kosova 100% te territorit të saj?.. » ka shkruar gazeari nderkombëtar Nefail Maliqi, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. Ja cfare ka shkruar ai ne fb e tij…
Ja spe sulmin e terroristeve serbe nga kisha drejt Kosoves do ta krahasoja me masakren e Recakut
Shpesh kemi degjuar e lexuar jo vetem ne mediat tona, por edhe ato boterore si dhe dekleratat e analistëve, personaliteve shqiptare dhe atyre boterore duke thëne se «sikur t’mos ishte Recaku, Kosova sot nuk do ishte e cliruar…» apo «ra Recaku, pasuan bombardimet e NATO-s mbi Serbi» , «fale Rugoves, UCK, Recakut dhe Amerikes sot po e gezojme lirine dhe pamvaresine» !
Më 15 janar te vitit 1999 ndodhi masakra e Raçakut ku bishat serbe masakruan 45 shqiptarë cilvile (ne mesine ytre dhejta femije e gra) të Kosovës. Dhe kjo date duhet shënuar me shkronja te arta e cila e shkroi dhe e ndryshoi historine dhe te ardhmen e Kosovës, ku me pas pasuan bombardimet dhe i tere kominiteti nderkombëtar bashke me mediat boterore u përqendrua kah Kosova, i kthyen syte kah shqiptaret.
Kjo mrrekulli ndodhi pas 24 vitesh, para nje jave, qe shkroi po ashtu histroinë, pikerisht me 24 shtator ku bandat kriminale te presidentit serb Vucic qe po cilesohen tashme edhe nga nderkobmëtaret si grupe terroriste, sulmun Kosoven nga nje kishe (manastir) ne Banjska, invasion ky i Sebrise sipas planin te Kremlinit ne Ukrainë, por ky pla deshtoi dhe bandat kriminale u zbrapsen nga forcat kosovare te udhehequra nga polcias dhe politika e menqur e Qeverise se Kosovës! Dhe pas ketij deshtimi te terroristeve serbe (30- 50 sish) te mbeshtetur nga Beogradi te cilet u zbrapsen nga forcat kosovare komuniteti nderkombëtar bashke me mediat boterore i kthyen syte kah kosova e harruar qe nga masakra e Recakut
Polcia e Kosves ne balle me Kurtin dhe Sveclen jo vetme se kytehn kah veti komunietin nderkombëar dhe mediat boterore, por edhe shpetuan okupmin e Kosove snga Serbia, nhjekolheissht parandlauan edh enje masaker tjeter, ndoshta ma te madh se te Recakut!
Thuani faleminderit Rugovës dhe UCK-së që ju çliruan!..më pat thene sekretari gjeneral i NATO-s z.George Lordi Robertson para dhjete vitesh.
Po sot kujt duhet falenderuar për clirmin e 100 % te Kosovës, te veriut te Kosovës e cili territor qe 23 vite ju mbajt rajon i okupuar nga Serbia e here here mbahen peng dhe behej fushate si nga Qeveriaserbe e Beogrdidt ashjtu edhe nga ish-qwverite kosovare.
Pas 24 shtatorit, sigurisht popullata shqiptare por edhe diplomatet nderkombëtar do te thoshin: Thuani faleminderit Albinit, Svecles dhe polcise që ju çliruan 100% te territorit te Kosovës!..
Do përkujtuar se Veriu i Kosovës liderëve ne Serbi dhe ne Kosovë jo vetme qe ju solli fitime politike (permes progandes) gjate fshatave por edhe perfitime materilae, miliona euro nga kontrabanda me droge e armë, nga nafta, klandestinet, prostituta etj…
Sikur, mos te ishte Recaku nuk do te bombardohej Serbia dhe nuk do kishim lire, pamvaresine aq sa e patem, duke vene Kosoven ne qender të mediave boterore… Por edhe sikur t’mos te ishte Policia profesionale dhe qeveria e Albin Kurtit sot nuk do te kishim Kosoven e lire 100% dhe Ameriken dhe nderkombetaret kah ne, ku serish Kosova u kthye ne agjendat e diplomacise nderkombëtare dhe pushtoi faqet e para te gazetave boterore!
Ish-kryeministri suedez, Carl Bildt me te drejte e tha « Më e lehtë të thuhet se sa të bëhet, por çështja e veriut është dashur të zgjidhet shumë më herët..”. Por une do te thoja, me mire vone se sa kurre!
Pa gjak nuk ka liri. Ngushellime familjes Bunjakua dhe lavdi për heroin Afrimin, qe u flijua dhe cliroi edhe atë pjese te Kosovës qe u mbajt per 20 vite e okupuar qe kurre nuk e pa flamurin e shtetit të Kosoves dhe ate kombëtar, te valonte sikur ne gjithe Kosovën! Kosove, shqiptare e gezofsh lirine dhe pamvaresine e Kosovës 100 % !

Derniers articles