17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Franca i prine BE-së ne vitin 2022. Macron, ven per prioritet ballkanin. Kosova optimiste..

Redaktori i gazetës zvicerane Le Canton27.ch për marëdhenie nderkombëtare

Bruksel/UE, 19 dhjetor -Presidenca franceze e Bashkimit Evropian do të fillojë më 1 janar 2022, për gjashtë muaj, në mes të fushatës për zgjedhjet presidenciale. Emmanuel Macron denoncon fuqitë rajonale që kërkojnë, në të gjithë Ballkanin, të destabilizojnë Evropën… Për ta stabilizuar rajonin kryemnistri shqiptar i Kosovës z.Albin Kurti nga Parisi pas takimit me Macron ka thenë se “në nivelin diplomatik, i kërkova Presidentit Macron të lidhte njohjen e ardhshme të Serbisë për Kosovën, edhe për të fituar një ulëse për Kosovën në Kombet e Bashkuara, sepse këto dy çështje, sipas mendimit tim, nuk duhet të ndahen. Këtë rrezik e kishte paralajmeruar edhe gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nga Nefail MALIQI

Emmanuel Macron bëri thirrje të enjten për një « riangazhim » dhe « riinvestim » të BE-së në Ballkanin Perëndimor përballë « tensioneve të reja » që ndodhin atje dhe « ndërhyrjes nga » fuqitë rajonale « të cilat kërkojnë të destabilizojnë BE-në. Evropën ». Macron shtoi se aktualisht rajoni është duke kaluar në një fazë të tensioneve.

Presidenti francez Macron bën thirrje për ‘riangazhim’ të BE-së përballë ‘ndërhyrjes’ së huaj

Présidence française de l'UE : Macron épuise déjà tout le monde - Le PointPresidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar se gjatë Presidencës Franceze të Bashkimit Evropian do të organizojë edhe një konferencë për Ballkanin Perëndimor. Ai e ka thënë këtë në një konferencë për shtyp, ku ka folur gjerësisht për prioritetet e Presidencës Franceze të Këshillit të BE-së që fillon më 1 janar të vitit të ardhshëm.

Zyrtarisht në krye të Bashkimit Evropian më 1 janar, Emmanuel Macron ka vendosur tashmë prioritetet. Presidenti francez dëshiron të angazhohet sërish në Ballkanin Perëndimor përballë ndërhyrjes së huaj (veçanërisht kineze). Emmanuel Macron denoncon fuqitë rajonale që kërkojnë, në të gjithë Ballkanin, të destabilizojnë Evropën. Në editorialin e tij ndërkombëtar, Vincent Hervouet i kthehet këtij numri.

Ndër prioritetet e shumta të presidencës franceze të Bashkimit Evropian, Emmanuel Macron shpjegoi se donte të angazhohej sërish në Ballkanin Perëndimor përballë ndërhyrjes së huaj. Me këto fjalë Presidenti i Republikës flet për oborrin e Evropës, krahun juglindor të saj. Konfeti në gazeta flet vetëm për faqen e futbollit ose seksionin e lajmeve të vendeve që na interesojnë vetëm kur janë në luftë. Serbia, Bosnja, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Shqipëria.

Prej njëzet vitesh ata shkelin derën e Bashkimit Evropian, duke pritur t’i bashkohen të fundit që hyri, Kroacisë. Ata janë në kavanoz, por dera është e murosur. E dinë, pa guxuar ta thonë. Evropa e di, pa e pranuar. Të gjithë e dinë sikur kjo perspektivë e anëtarësimit, që është një iluzion optik, të mjaftonte për të shmangur më të keqen. Dhe më e keqja. Është fati i Ballkanit, është luftë.

Marrëveshja e Dejtonit, një përbindësh ligjor

Ndodh që në të gjitha këto vende të shpërthejë zjarr, veçanërisht në Bosnje dhe Hercegovinë. Ju kujtohet, në vitin 1995 amerikanët mbyllën kryekomandantët e ish-Jugosllavisë në një bazë ajrore në mes të askundit. Tre javë nën presion në fushat e Ohajos. Funksionoi. Mund të thuash të lodhur nga lufta. Ata nënshkruan marrëveshjen e Dejtonit për Bosnjën, një përbindësh ligjor, një Federatë Kroato-Muslimane, plus një mini republikë serbe me një sistem qeverisjeje me rotacion dhe një përfaqësues të lartë ndërkombëtar për t’i bashkuar të gjitha dhe për ta mbajtur atë të përditësuar.

Bernard Henri Lévy ishte i lumtur. Utopia e një shteti multietnik u shpëtua. Mrekullia është se kjo skelë ka qëndruar për një çerek shekulli. Në Republikën e Bosnjës dhe Hercegovinës mbretëron paqja. Por në qytet nuk ka më asnjë serb apo kroat. Të gjithë shkuan në territorin kroat ose serb, ose jashtë vendit. Paqja. Por të gjithë në shtëpi. Dhe kudo, korrupsion masiv, rrjete mafioze, patronazh. Fillojmë të ruajmë sërish orizin dhe sheqerin. Faji i liderëve nacionalistë, padyshim. Dejtoni u dha atyre çelësat. Udhëheqësi kroat do të donte një shtet kroat. Ai e përsëriti këtë të martën në Bruksel. Lideri serb paralizon institucionet kolegjiale. Dhe këtë vjeshtë ai shpalli një ushtri të re serbe. Edhe çfarë? Aty filluan të ulërijnë të gjitha sirenat.

Kosova, Franca, BE-ja..

Ne qerhsore te ketij viti presidneit fracnez Macron në Pallatin Elysée kishte per mesyafir kyremnistrin shiptar nga Kosova Albin Kurtin. Me kete rast presidenti francez, Emmanuel Macron i bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që të arrijnë një kompromis që do të bëjë të mundur që të dyja vendet të shtrojnë të ardhmen e tyre europiane.

Ai i bëri këto komente të mërkurën mbrëma në Paris në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, që po viziton për herë të parë Parisin që kur mori detyrën në mars të këtij viti.

Kryeministri Kurti e falënderoi Presidentin Macron për mbështetjen e rëndësishme që Franca i ka dhënë Kosovës gjatë më shumë se dy dekadave.

Gjatë takimit të ngrohtë i cili përfundoi me një tête-à-tête ndërmjet dy udhëheqësve u diskutua bashkëpunimi bilateral, përfshirë potenciali ekonomik dhe hapësira për kompanitë franceze për investime në Kosovë, me theks përfshirjen e mërgatës sonë.

Ata kishin diskutua edhe dialogu Kosovë-Serbi dhe përparësitë e një qasje konstruktive nga të dyja palët.

Kurti ka thenne nga Parisi se « në nivelin diplomatik, i kërkova Presidentit Macron të lidhte njohjen e ardhshme të Serbisë për Kosovën, edhe për të fituar një ulëse për Kosovën në Kombet e Bashkuara, sepse këto dy çështje, sipas mendimit tim, nuk duhet të ndahen. Z. Macron më pyeti se çfarë është e gatshme t’i japë Kosova Serbisë në këmbim të njohjes, por pyetja e vërtetë është: Kur do të ishte e gatshme Serbia ta njohë Kosovën? Besoj se duhet të ndalemi me taktikën e dhënies gjithmonë më shumë Serbisë, duke mos qenë kurrë e kënaqur me shkëmbim.. »Kurti for "Le Monde": My diplomatic priority is to gain recognition from Serbia - KosovaPress

Derniers articles