15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Një shkollë në Luginen e Preshevës emërohet me emrin e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare

Preshevë, 16 shtator -Emri i  shkrimtarit tone te madh Ismail Kadare eshte përtrire ne Luginen e Presheves, rajon ky i banuar kryesisht me shqiptare etnik, aktulaisht ne Serbi, ku nje shkolle shqipe që sot eshte emëruar me emrin e ambasadorit te letrave shqipe. Kete lajm e ka konfirmuar sot edhe KKSH ne Bujanoc, njofton gazeta zvicerane ne shqip «Le Canton27.ch»

Ismail Kadare është ndër shkrimtarët më të mirë të letërsisë botërore bashkëkohore, fitues i disa çmimeve letrare ndërkombëtare dhe i nominuar me dhjetëra herë për çmimin Nobel.

Ndersa gazetari yne i njohur nderkombetar Nefail Maliqi me origjine nga keto vise shqiptare i cili jeton dhe vepron qe tri decenie ne Gjeneve ka përshendetur kete lajm te mire.

«Edhe nje deshire, kerkese mu realizua… Para 2-3 vitesh pata kerkuar (qe pata shkruar) nga insticioneve lokale ne Luginen e Presheves dhe ish-profesoreve te mi qe ne Lugine te kemi nje shkolle me emrin e shkrimtarit tone te madhe , te mikut tim dhe ambasadorit te letrave shqipe- Ismajl Kadare.

Dhe kjo deshire, kerkese me eshte realizuar sot, ku nje shkolle shqipe ne Luginen e Presheves emerohet me emrin “Ismajl Kadare”. Urime🇦🇱👏 » ka shkruar z.Maliqi ne fb e tij, citon gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch.

Ai ne vazhdim ka shkruar se «Deshira ime  e parë ishte që emrin i diplomates se njohur zvicerane, mikeshes se Kosoves, se shqiptareve Misheline Calmy-Rey te përtrihet dikund ne Kosove. Kjo deshire me eshte realizuar para dy-tri vitesh. Kerkesa ime kishte bere jehone edhe ne mediat zvicerane. T’ju kujtoj edhe nje gje se une kam mesuar dhe kam kryer shkollat ne gjuhen shqipe ne Serbi, por cdo here ne ato shkollat vetme me emrat në shqip: DSikur ajoi filloren deri në “Migjeni » ne Caravajke dhe !Ibrahim Klemendi » dhe ate te mesme ne QAMO «Skenderbeu»  në Preshevë.. »

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...