22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Gazeta prestigjioze zvicerane ne mesin e 7 grave ikona në botë radhitë edhe një shqiptare. Ja cila eshte ajo…

Gratë si ikona proteste. Ato u vranë – kujtimi i tyre jeton. Diana Kastrati ishte 35 vjeç dhe studente e mjekësisë kur u vra në Prishtinë nga ish-bashkëshorti i saj – sepse ishte grua, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju regeruar te te se perditshmes Blick.ch.

Vdekja e gruas kurde Jina Mahsa Amini shkaktoi protesta të mëdha në Iran. Kjo vlen edhe për vrasjen e aktivistëve të tjerë, politikanëve dhe studentëve. Ne tregojmë se si historitë e tyre kanë ende ndikim sot.

1. Poloni/Gjermani: Rosa Luxemburg, pushkatuar në vitin 1919
2. Irak: Leyla Quasim, e ekzekutuar në vitin 1974
3. Rusia: Anna Politkovskaya, e qëlluar në vitin 2006
4. Kosovë: Diana Kastrati, pushkatuar në vitin 2011
5. Afganistan: Farkhunda Malikzada, e vrarë në vitin 2015
6. Myanmar: Mya Thwe Thwe Khaing, u qëllua për vdekje në 2021
7. Ukrainë: Victoria Amelina, e vrarë në luftë në 2023

Kosovë: Diana Kastrati, e pushkatuar në vitin 2011

Diana Kastrati ishte 35 vjeç dhe studente e mjekësisë kur u vra në Prishtinë nga ish-bashkëshorti i saj – sepse ishte grua.

Femicidi i saj vazhdon t’i nxjerrë njerëzit në rrugë edhe sot e kësaj dite. Në Kosovë demonstratat kundër femicideve zhvillohen shumë shpesh, organizatat e grave mblidhen para gjykatës, para stacionit policor, marshojnë nëpër rrugët e qyteteve ku janë kryer vrasje, denoncojnë dhunën patriarkale me grafite të kuqe.

Dhe emri i Diana Kastratit vazhdon të shfaqet. Edhe vite pas vrasjes së saj, njerëzit vazhdojnë të mbajnë fotografi të saj në protesta. Ajo u bë një nga fytyrat e një lëvizjeje që lufton me këmbëngulje prej vitesh dhunën ndaj grave.

Emri i Diana Kastratit figuron edhe në raportin e ri të Amnesty International për dhunën në familje në Kosovë. Si një rast në të cilin drejtësia ka dështuar, në një model të përsëritur ku gratë nuk mbrohen, edhe pse kanë kërkuar ndihmë nga autoritetet, ndonjëherë disa herë.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...