15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Flasin nga EULEX-i: Nuk qendrojme pas arrestimeve dhe bastisjeve ne Kosovë. Haga po ben punen e vetë

Prishtine, 16 shtator -Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL e UÇK-së) dhe kane protestuar para selise së Misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX) duke e kritikuar për shqetësim të familjeve të veteranëve. Ata ne shenje revolte hodhen telefona në drejtim të objektit të EULEX-it.

Se kush po i ben arrestumet, bastisjet dhe konfuskimit e telefonave, zyrsret e aeulex-it ne Prishtine jane pergjigjur per gazeten zvicerane Le Canton27.ch zyrtaret e Eulrx-it dyke mosdashur te jomentijne protesten e djeshme te disa beteranrve dhe njerezve partiak, thane se keto aksione nuk jane te tyre.

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) respekton plotësisht lirinë e shprehjes dhe të drejtën për protestë paqësore, e cila është e drejtë e garantuar me Kushtetutën e Kosovës.

“EULEX-i nuk ka mandat të kryejë drejtpërdrejt kërkime apo operacione të tjera të ngjashme. ..”(EULEX doesn’t have the mandate to directly conduct searches or other similar operations) thone zyraret e Eulex per gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Sipas zyrtareve nga policia europiane ne Kosove “Në përputhje me legjislacionin përkatës të Kosovës, EULEX-i ndihmon Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar me mbështetje logjistike dhe operative.”

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...