1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zvicër, rënie e lehtë e rasteve, 46% e popullsisë është plotësisht e vaksionuar, ne mesin e tyre edhe mijera shqiptare

Bernë, 26 gusht -Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 791 raste të reja me Covid-19. Raportohen dy vdekje të reja, ndërsa 13 persona u shtruan në spital. Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te ministrise se shendetësise, deri më tani 3’985’251 qytetare janë vaksinuar plotësisht, që do të thotë 46.1% e popullsisë ka marrë dy injeksione. Mesohet se edhe mbi 50 mije shqiptare ne Zvicër jane vaksionuar. Në të kundërt, 777.135 njerëzve iu dha vetëm doza e parë.

Rezultatet e 28,687 testeve u transmetuan, raporton Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP). Shkalla e pozitivitetit është 2.76%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 7554. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 87,38. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë prapa të dhënave të tjera, qëndron në 1.31.

Që nga fillimi i pandemisë, 712’668 raste të Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 8’904’283 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Në total ka 10,389 vdekje dhe numri i njerëzve të shtruar në spital qëndron në 29,347.

Në Ticino kishte 32 raste të reja për një total prej 33’646. Numri i të vdekurve mbetet i pandryshuar në 995. Në Graubünden, megjithatë, ka 13 infeksione të reja (13’829 gjithsej). Nuk ka më vdekje: vdekjet nga shkurti i vitit 2020 mbeten 192.

Në Zvicër ka 4,718 persona në izolim dhe 5,877 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohet 948 që kthehen nga një vend në rrezik dhe vendosen në karantinë.

46.1% e popullatës plotësisht të vaksinuar

Dozat e vaksinës kundër Covid-19 të administruara në Zvicër në javën nga 16 korrik deri më 22 korrik ishin 318,749. Mesatarisht, 45’536 vaksinime në ditë kryhen në Konfederatë.

Krahasuar me javën e mëparshme, ritmi i inokulimeve u ul me 17%.

Në total, 8,747,637 doza të vaksinës u administruan. Deri më tani 3’985’251 janë vaksinuar plotësisht, që do të thotë 46.1% e popullsisë ka marrë dy injeksione. Në të kundërt, 777.135 njerëzve iu dha vetëm doza e parë.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...