8.8 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Zvicër, rënie e lehtë e rasteve, 46% e popullsisë është plotësisht e vaksionuar, ne mesin e tyre edhe mijera shqiptare

Bernë, 26 gusht -Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 791 raste të reja me Covid-19. Raportohen dy vdekje të reja, ndërsa 13 persona u shtruan në spital. Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te ministrise se shendetësise, deri më tani 3’985’251 qytetare janë vaksinuar plotësisht, që do të thotë 46.1% e popullsisë ka marrë dy injeksione. Mesohet se edhe mbi 50 mije shqiptare ne Zvicër jane vaksionuar. Në të kundërt, 777.135 njerëzve iu dha vetëm doza e parë.

Rezultatet e 28,687 testeve u transmetuan, raporton Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP). Shkalla e pozitivitetit është 2.76%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 7554. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 87,38. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë prapa të dhënave të tjera, qëndron në 1.31.

Që nga fillimi i pandemisë, 712’668 raste të Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 8’904’283 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Në total ka 10,389 vdekje dhe numri i njerëzve të shtruar në spital qëndron në 29,347.

Në Ticino kishte 32 raste të reja për një total prej 33’646. Numri i të vdekurve mbetet i pandryshuar në 995. Në Graubünden, megjithatë, ka 13 infeksione të reja (13’829 gjithsej). Nuk ka më vdekje: vdekjet nga shkurti i vitit 2020 mbeten 192.

Në Zvicër ka 4,718 persona në izolim dhe 5,877 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohet 948 që kthehen nga një vend në rrezik dhe vendosen në karantinë.

46.1% e popullatës plotësisht të vaksinuar

Dozat e vaksinës kundër Covid-19 të administruara në Zvicër në javën nga 16 korrik deri më 22 korrik ishin 318,749. Mesatarisht, 45’536 vaksinime në ditë kryhen në Konfederatë.

Krahasuar me javën e mëparshme, ritmi i inokulimeve u ul me 17%.

Në total, 8,747,637 doza të vaksinës u administruan. Deri më tani 3’985’251 janë vaksinuar plotësisht, që do të thotë 46.1% e popullsisë ka marrë dy injeksione. Në të kundërt, 777.135 njerëzve iu dha vetëm doza e parë.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...