4.2 C
Berne
lundi 27/03/2023

Nis lufta në Ukraine. Rusia bombardon disa qytete. NATO dhe Amerika po pergatiten t’i përgjigjen Putinit pasi zgjodhi forcen ne vend te dialogut

Rusia ka nisur sot një luftë të gjithanshme ndaj Ukrainës me sulme të njëkohshme që vijnë nga jugu, lindja dhe veriu, nga toka dhe nga ajri. Nis lufta në Ukraine. Rusia nis bombardimet e para, pushton disa qytete, sidomos ato rusofone. Bota po ndjek zhvillimet me shqetesim. Amerika, NATO dhe vendet perendimore gati t’i pëgjigjen Putinit pasi zgjodhi forcen ne vend te dialogut, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Raketat dhe bombat ranë nga qielli, tanket u rrotulluan përtej kufirit, trupat u rrëzuan me parashutë në rajonet lindore dhe shpërthime u panë në të gjithë vendin pasi Vladimir Putin dha urdhrin për të sulmuar.

« Qindra » trupa ukrainase u vranë në përleshjet e hershme, tha Kievi, pasi lufta erdhi tek ata në të gjitha frontet në një moment.

Raketat e lundrimit, bombat e drejtuara dhe raketat GRAD morën objektiva nga lindja në perëndim – që synonin fushat ajrore, bazat ushtarake, deponitë e municioneve dhe postet komanduese, përfshirë kryeqytetin.

Gjashtë avionë rusë u qëlluan nga qielli mbi rajonin lindor të Donbasit me 50 trupa ruse të vrarë, pretendoi Ukraina, përpara se Moska të mburrej se kishte marrë kontrollin e plotë të qiejve.

Rojet kufitare ukrainase thanë se ishin sulmuar nga artileri e rëndë, tanke dhe trupa nga Rusia dhe Bjellorusia, ndërsa diktatori bjellorus Alexander Lukashenko hodhi forcat e tij në betejë, megjithëse ai mohoi se kishte vendosur forcën e tij.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka dëmtuar paqen në Evropë dhe është zotuar se aleanca do të mbrojë “secilin inç” të territorit të vendeve anëtare.

“Ne do të përgjigjemi me unitet edhe më të madh”, ka thënë Stoltenberg në një konferencë për media, pas mbajtjes së një takimi urgjent me ambasadorët e NATO-s në Bruksel.

“Ajo çfarë ne bëjmë është mbrojtja”, ka thënë Stoltenberg, i cili ka konfirmuar se NATO-ja do të mbajë një samit virtual me 30 vendet anëtare më 25 shkurt.

Ai ka thënë se aleanca do të aktivizojë “planet e mbrojtjes” për vendet aleate që nuk janë anëtare.

Stoltenberg ka përsëritur përkushtimin e aleancës ndaj Artikullit 5, i cili parasheh që sulmi ndaj një vendi anëtar, nënkupton sulm ndaj të gjitha vendeve tjera anëtare.

Ukrainasit largohen nga Kievi

Pas sulmit të Rusisë, në kryeqytetin Ukrainës Kiev janë krijuar kolona të gjatë me vetura.

Qytetarët ukrainas kanë filluar masivisht të largohen nga kryeqyteti për shkak të frikës nga lufta.

Ukraina thotë se automjetet ushtarake ruse kanë kaluar në vend në drejtime të shumta, duke përfshirë nga Bjellorusia në veri dhe Krimea në jug.

Kalime të tjera janë bërë në lindje, në rajonin e Kharkhiv dhe Luhansk.

Sipas shërbimit kufitar të Ukrainës, Rusia hapi zjarr me artileri përpara se të dërgonte automjete ushtarake, raporton BBC.

Në një vlerësim të zyrtarëve të inteligjencës perëndimore 10 ditë më parë, u vlerësua se që Rusia të nisë një sulm të suksesshëm në Kiev nga veriu, njësitë ushtarake më të afta të Ukrainës në lindje, përballë Donbasit do të duhej të rrethoheshin dhe /ose neutralizohet. Provat e deritanishme sugjerojnë se sulmi vjen nga çdo drejtim.

Policia e Ukrainës po ashtu ka thënë se ka vrarë 50 ushtarë dhe ka rrëzuar gjashtë avionë rusë, në mes të një ofensive të Rusisë në orët e para të mëngjesit.

Zyrtarë ukrainas kanë pohuar se deri në orët e para të mëngjesit nga sulmet e shumëfishta ruse, kanë mbetur të vdekur 40 civilë.

Putini ka vazhduar me propagandën e njohur si dikur Serbia ndaj Kosovës, duke i akuzuar viktimat, dhe se Rusia po kryen “operacion special ushtarak”, për t’i mbrojtur njerëzit që jetojnë në Donbas, të cilët, sipas tij, i ishin nënshtruar “gjenocidit” nga ukrainasit.

Këtë akuzë e ka mohuar Ukraina, duke e akuzuar Rusinë. E gjithë Europa, por edhe bota, sot i ka kthyer sytë kah Ukraina, e cila ka rënë pre e ambicieve të Putinit, dhe ekspansionit rus.

Ukraina ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Rusinë, Zelensky i jep leje popullit të armatoset

Ukraina ka ndërprerë zyrtarisht marrëdhëniet diplomatike me Rusinë pas pushtimit të saj në territorin, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një konferencë për shtyp.

Gjithashtu, kreu i shtetit ukrainas ka thënë se do të lejojë popullin që të armatoset, raportojnë mediat shtetërore, duke i ofruar armë kujtdo që dëshiron.

 

Kujtojmë se në javët e fundit janë shpërndarë foto me popullsinë civile e cila përgatitej për luftë duke u stërvitur se si duhej të mbanin armët.

Ky ishte momenti kur Putin njofton sulmin mbi Ukrainë: Nëse dikush përpiqet të na ndalojë…

Ky ishte momenti kur Presidenti rus Vladimir Putin shpalli një« operacion special ushtarak » në rajonin Donbas të Ukrainës, i cili u pasua nga një sulm në shkallë të gjerë nga disa anë të vendit, shkruan BBC, percjell Le Canton27.ch

Duke folur në orët e hershme të mëngjesit nga Moska, presidenti rus tha se vendi i tij nuk ka në plan të pushtojë Ukrainën.

 

 

 

Derniers articles

Fabienne Fischer: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre

Këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer në bisedë me kryeredaktoren e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me znj. Fabienne Fischer, këshilltare shtetërore, departament...

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna: Kosovarët meritojnë më shumë njohje në Gjenevë dhe Zvicër

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna në bisedë me kryeredaktorin e gazetës zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, deputet i Këshillit të Madh të Gjenevës, është një kandidat...

Fabienne Fischer: Les Albanais du canton de Genève ne sont pas seulement un exemple d’intégration, mais aussi des ambassadeurs de leur pays

Conseillère d’Etat Mme. Fabienne Fischer en conversation avec la rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Interview avec Mme. Fabienne Fischer, Conseillère...

Le député suisse Emmanuel Deonna: Les Kosovars méritent plus de reconnaissance à Geneve et en Suisse

Le député suisse Emmanuel Deonna en conversation avec le rédacteur en chef du journal suisse albanais Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, député au Grand Conseil genevois,...

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch   Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt...