15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ

Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve.

Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet e dhunshme. Kurdohere. Kosova ishte gjithmone pro tyre, pavaresisht dhunes ne rruget e Prishtines. Dicka leviz perpara, dicka zbutet nga te biseduarit. Por, duhet t’u thuhet Jo e kthjellet retorikave PROPAGANDISTIKE, sidomos per ceshtjen e qershiave te harxhuara tashme.

E dime takatin tone (Kosoves) dhe i njohim e i kuptojme aktoret e faktoret ne loje. E dime edhe qe po spastrohet etnikisht Kosova e po rendohet kurrizi i shtetasve ne varferim e siper. E dime edhe peshen e rende te veprimeve politike te viteve te fundit.

Serbia po i mbetet besnike udhezimit te kahershem te Kishes qe te mos prodhoje fakte te nenshkruara (dokumente) sa i perket Kosoves. Nuk kishte, nuk ka dhe nuk do te kete asnje levizje juridike ndaj Kosoves pa nenshkrim shteteror. Efekte psikologjike e politike ka, ne rajon dhe ne Evrope. Cfaredo qe thuhet pertej ketij realiteti eshte mashtrim i radhes.

Deri me tani vetem ne Uashington ka nenshkruar Serbia, ndonese jo ne te njejtin dokument me nenshkrimin tone. E dime peshen e nje nenshkrimi ne Shtepine e Bardhe.

Mos te harroje askush: njohja e llojit DE FACTO nuk behet tineza, behet me nenshkrim dhe shprehimisht. Ajo eshte e terheqshme ne cdo kohe. Ka plot shembuj. Meqenese eshte e terheqshme, do te na njihte me heret Serbia, cdo mengjes.

Njohja e llojit DE JURE, gjithashtu, sidomos te vendet nderluftuese, nuk behet tineza, por shprehimisht e nenshkruar dhe kurre nuk mund te terhiqet. Ajo e ndryshon sistemin juridik te vendit njohes ne raport me shtetin e njohur de jure (ligjerisht) Ky eshte rendi nderkombetar.

Serbia manovroi me fjale dhe shmangu fajesine e fitoi cfare do ta shohim se fitoi.

Nje dekade e humbem kot. Gjepurat me patriotizem falso rende i kushtuan Kosoves. Dekada ne vijim fare lehte mund te humbet kot. Kot i kerkojme fajtoret neper bote. Zvarritjet e Kosoves ishin dhe jane uje i mullirit ruso-serb.

Ky nuk eshte tekst per pesimizem. Eshte sqarues. Dialogu me ndermjetesim evropian per fat te keq mbetet vetem meremetim i ngrirjes se konfliktit per koherat e pershtashme nese ato i vijne serish pales gjenocidare. Prandaj nuk nenshkruan as nuk ratifikon asnje gje asnjehere.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...