0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes Kurtit dhe Vuçiq, njofton nga Ohri korrespondenti i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pas pak Borrell do të dalë në konferencë për medie për të dhënë detajet e takimit Kurti-Vuçiq. Gjithashtu sipas Sadikut para mediave do të dalin edhe Kurti dhe Vuçiq.

Kryemenistri Kurti: Pala serbe po i ik nënshkrimit të marrëveshjes tash me aneks

Ne konfrencen për shtyp,  presideneti serb Vucic para media ne parim e pranoi marrëveshjen e planit franko-gjerman për normalizimin e marëdhënive me Kosoven por e tha se « une nuke kam vene firmen ende », shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ndryshe nga ai, kreministri kosovar Albin Kurit tha se « Marreveshja ne fjale eshte e pranushme dhe eshte nje « pajtim puilbik » do ta quaj. Per dallim nga presidenti serb, ne kemi shprehur gatishmerine ta nenshkruajme sot marreveshjen ne pranine e perfaqesueve te BE-së dhe SHBA-ve, siq ishim edhe heren e fundit me 17 shkurt ne Bruksel. Me nje fale Vucic po ike nenshkrimit te marrëveshjes.. ».

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar pas takimit, ku ndër të tjera ka folur për çështjen e tëpagjeturve. Ai është shprehur se adresimi i krimeve të luftës është i domosdoshëm dhe se ugjencë e veçantë është çështja e të pagjeturve.

Kurti gjithashtu ka sqaruar se pse është përdorur fjala “urgjencë” në aneksin e zbatimit tek çështja e personave të pagjetur.

Për shërimin e shoqërisë adresimi i krimeve të kryera gjatë luftës është i domosdoshëm, e këtu ugjencë e veçantë është çështja e të pagjeturve”.

Kurse i dërguari i Shteteve të Bashkuara, Gabriel Escobar, ka qenë i pranishëm në takimet në Ohër në cilësinë e vëzhguesit. Pas përfundimit të bisedimeve, ai është parë në hotelin ku është vendosur qendra mediale.

Borrell: Do të ketë pasoja nëse nuk përmbushen obligimet, BE-ja do t’i kërkojë me forcë

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka thënë se Bashkimi Evropian, me forcë do t’i kërkojë Kosovës e Serbisë që t’i përmbushin obligimet e tyre dhe se sipas tij, mos-përmbushja e tyre do të ketë pasoja.

Borrell tha se duhet të fokusohen tek përmbajtja e asaj që është dakorduar sot dhe se sipas tij, është e qartë se të dy palët do të kenë përfitime të konsiderueshme nga kjo marrëveshje.

“Të hënën, ministrat e Jashtëm të BE-së dhe liderët e BE-së do të takohen të enjten e të premten në Këshillin e BE-së ku do t’i njoftoj për këto bisedime dhe për angazhimin nga të dyja palët, për të implementuar plotësisht dhe shpejt detyrimet e tyre”, është shprehur Borrell.

Vucic, per dallim nga rundet e mehershme te bisedfimeve ne Bruksel , kewsaaj radhe ne Ohër u tregu « më i butë » pas leshimit te fletarrestit për homologun e tij rus Vladimir Putin nga GJPN ne Hagë

Kesaj radhe presidenti serbe Vucic nje aleat i i besueshme i kremlinit (i cili nuk ka vene saksione Rusise per invasionin rus) pe dallim nga rundi i biesdiemve te 17 amrsit ne Brtuksel, sot ne Ohes , ai eshte  treguar « me i bute », pas leshmit te fletarrestit te Gjkytes Pernale Nderkombëaztre nga Haga për arrestimine homologut te tij rus Vladimir Putin, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sot ishte dita kur duhej të merreshim vesh për planin e zbatimit, arritëm një lloj marrëveshjeje dhe me këtë jam i kënaqur, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit në Ohër. Ai gjithashtu tha se sot nuk ka firmosur asgjë. Ai gjithashtu thotë se asgjë nuk ka mbaruar sonte, por “sapo ka filluar”.

« Disa pika do të bëhen pjesë e marrëveshjes për të dyja shtetet, edhe për Beogradin dhe Prishtinën », tha Vicikc duke shtruar se « Këshilli Evropian do të marrë një vendim për ta bërë atë pjesë të kornizës së negociatave. »

“BE-ja do të vlerësojë se sa është bërë nga plani i zbatimit, i cili sigurisht do të duhet të zgjerohet, edhe pse nuk do të kisha problem nëse do të mbetet kështu”, tha Vuçiq.

Siç shtoi ai, si obligim prioritar ishte vendosur formimi i Asociacionit te Komunave Serbe.

– Kjo është në përputhje me marrëveshjet e arritura më parë në kuadër të dialogut. Unë as sot nuk kam nënshkruar asgjë, e kam bërë të qartë se cilat janë vijat e kuqe, por është bërë përparim në një atmosferë konstruktive – tha Vuçiq. Siç tha ai, “nesër do të paraqes çdo pikë para qytetarëve”, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.chj qe ndoqi drejtpersedrejti ne Oher takimin mes krymenistrit kosvar z.Kurtit dhe presidentit serb Vicicit.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...