20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Nefail Maliqi: Me 14 shkurt u deshmua se Zvicra nuk dërgon vetëm para në Kosovë, por edhe vota për një demokraci solide!

Bernë, 15 shkurt -Zgjedhjet e fundit parlamentare ne Kosovë deshmuan qarte mbi rolin e diaspores ne vendimarrje ne Kosovë. Ne baze te rezultateve te KQZ-së « Vetevendposja » e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmani kane fituar bindshem ne zgjedhjet e djeshme me nje rezultat te larte, me mbi 50%. Vetvendosjee vetme, ka marrur vota sa gjitha partite tjera ne Kosovë (12 sosh qe garuan ne zgjedhje) qe kurre nuk ka ndodhur ne historine zgjedhjeve ne Kosovën e pas luftes. për kete rezultat sikur Albin Kurit ashtu edher Vjosa Osmani kane falenderuar diasporen shqiptare, sidomos ate ne Zvicer te cilet ishin mire te organizuar.

« Prioritet i Qeverise sonë gjate diteve ne vijim do jete drjetesia, don te tjote lufta kunder korrupcionit dhe papunesia per te ndertuar vednin tonë por edhe per te ndalur eksodin, ikjen e te rinjve te tane me diploam e pa to, nëper vednet evropiane » ja e keto fjalet e liderit te Albin Kurti pas shpalljes se fitores se mbremshme ne shehsin Skenderbe te Prishtinës para mijera simpatizanteve.

Zvicra, nuk dergon vetëm pare ne Kosovë, por edhe vota per nje demokraci solide. Shkruarj e rreth 10 mije kovareve ne Kosove dhe hargjimet e tyre per 14 shkurt nga 1 mije franga per shoq duket se ju eshte pagua, sepse ju eshte plotesua deshirat, fitoi ai qe e deshiruan – Albin Kurit dhe Vjosa Osmani.

« Eshte ky rast unikat ne bote qe diaspora e nje vendi te vendos per fatin, për parlamentin, qeverine nje shteti, siq ishte kjo nga Zvicra… » ka thëne Nefail Maliqi, gazetar i njohur ne Gjenevë, njëherit kryeredaktor i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Diaspora e madhe që ky vend ka në Zvicër na ka bërë që të ngremë disa pyetje në lidhje me procesin zgjedhor. Nga afërsisht 300,000 njerëz në popullatën shqipfolëse në Zvicër, rreth 200,000 janë nga Kosova. Gazeta shqiptare në Zvicër « Le Canton27.ch » mësoi se më shumë se 80,000 kosovarë kanë të drejtë të votojnë …  »

Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, më 14 shkurt në Kosovë, qytetaret ne Kosovë nuk votauan për partitë e djathta ose të majta, por kundër korrupsionit dhe mafies politike! Ata votuan për Partinë, duheheqesit me duart e Pastra! Votuesi njeh vetëm « dy parti », kriminale dhe jo kriminale!

Lidhur me zgjedhjet e djeshme kolegu Maliqi ne nje editorila ne gazeten zvcerane ne ship Le Canton27.ch ka shrkuar se « Vota e diaspores shqiptare per VV ishte vote per demokraci te vertete dhe per funskionim e nje shteti juridik qe Kosoves deri tash i ka munguar.

Kjo është arsyeja pse shpesh kemi dëgjuar autoritetet zvicerane dhe gazetat zvicerane të cilësojnë Kosovën si kantoni i 27-të, për të cilën gazeta në gjuhën shqipe në Zvicër nuk mban të njëjtin emër, jo rastësisht « Le Canton27.ch », e cila merret me integrimi i komunitetit kosovar dhe atyre të Ballkanit në vendin tonë.

Flamuri Zviceran gjithashtu valëvitet në fushatën elektorale në Kosovë. Në turmën e tubimeve, kryesisht nga VV, 2-3 flamuj të Zvicrës shihen krahas flamurit kombëtar të Kosovës. Kjo jo vetëm që nënkupton pjesëmarrjen e fortë të diasporës zvicerane, por edhe në këto zgjedhje, por gjithashtu dëshmon respekt dhe miqësi për vendin ku ata jetojnë dhe punojnë.

Kosovaret jane krenar qe jane shqiptare, po aq jane krenar edhe qe jetojne dhe punojne ne Zvcër. Per kete deshmon se ata nga Zurichu, Berna, St.Galen, Gjeneva, Lausanna, Ticino shkuan ne Kosove per te votuar me flamur te Zvicrës!

Diaspora shqiptare është fuqia më e madhe që mbështet ekonominë lokale në Kosovë, ku dërgon mesatarisht rreth 2 miliardë euro çdo vit në vend. Vetëm në vitin e fundit, sipas Bankës Qendrore të Kosovës, diaspora shqiptare, përkundër pandemisë, dërgoi më shumë se 350 milion euro në Kosovë, kryesisht nga Zvicra dhe Gjermania.

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch « më 14 shkurt në Kosovë, qytetaret nuk votuan për partitë e djathta ose të majta, por kundër korrupsionit dhe mafies politike! Ata do të votojnë për Partinë me Duart e Pastra! Votuesi njeh vetëm “dy parti”, kriminale dhe jo kriminale!

« Vota e diaspores shqiptare per VV ishte votë per demokraci te vertete dhe per funksionimin e nje shteti juridik qe Kosoves deri tash i ka munguar .. » ka theksuar Nefail Maliqi.

Diaspora shqiptare është fuqia më e madhe që mbështet ekonominë lokale në Kosovë, duke dërguar mesatarisht rreth 2 miliardë euro çdo vit në vend. Vetëm në vitin e fundit, sipas Bankës Qendrore të Kosovës, diaspora shqiptare, përkundër pandemisë, dërgoi më shumë se 350 milion euro në Kosovë, kryesisht nga Zvicra dhe Gjermania.

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...