6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Në Kosovën e pas luftës u vranë mbi 30 femra. «Burrat» i kanë shpallur luftë grave?!

Prishtinë, 14 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo tragjedi ka shkuar mbare qytetaret e Kosovës. Me dy krisma të njëpasnjëshme, 35-vjeçarja Hamide Magashi u qëllua për vdekje nga ish bashkëshorti i saj Sokol Halili (31 vjeç) në oborrin e maternitetit të Prishtinës.

Tronditet Kosova nga një tragjedi: Burri kosovar vret gruan shtatzënë, një natë para lindjes. Autori i krimit e kishte mbajtur peng për 6 muaj bashkëshorten

‘Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte’-, mësohet të ketë thënë 35-vjeçarja pak para se të vdiste tragjikisht së bashku me fëmijën e saj. Hamide Magashi ishte shtatzënë, në ditën e fundit të saj të shtatzënisë kur bashkëshorti i saj e vrau pa mëshirë në orën 18:00.

Korrespeindeti nga Prishtina i gazetës zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar nga policia se ngjarja makabër erdhi si pasojë e mosmarrëveshjeve në çift, ishte pikërisht një divorc i ardhshëm çka mendohet të ketë shtyrë, Sokol Halilin të kryejë aktin barbar.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas vrasjes së gruas shtatzënë para Klinikës së Gjinekologjisë në QKUK. Ai e ka cilësuar këtë ngjarje si ‘vrasje mizore’ dhe autorin e ngjarjes e ka quatur ‘vrasës mizor’.

Rastet e vrasjeve të grave nga burrat e tyre në Kosovë nuk kane te ndalura. Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch pas luftës, apo keto dy deceniet e fundit në Kosovën tone te lirë janë vrare mbi 30 femra shqiptare, ne mesin e tyre dhe kater zvicerane. Shifer kjo e madhe dhe teper shqetesuese, del sikur « burrat » i kane shpallur lufte grave shqiptare?!

Ne kohen kur Kosova gjendej nën okupimin serb, nuk kishte kaq shume gra te vrara, ne përjashtim të luftes se fundit me Serbine qe kishte vrarë e masakruar mije femra shqiptare, duke dhunuar mbi 20 mije tjera…

KUSH JANE 30 FEMRAT E VRARA DECENIEN E FUNDIT

Igballe Llalloshi (2008), Xhyla Gashi (2010), Diana Kastrati (maj 2011), Antigona Morina (korrik 2011), Donjeta Pajazitaj (nëntor 2015), Zejnepe Berisha (dhjetor 2015), Dafina Zhubi (shkurt 2016), Flora Omuri (korrik 2016), Sevdije Berisha (nëntor 2017), Mervete G. (Prill 2018, Gjemrnai), Emine Abazaj (maj 2018-Gjermani), Valbona Ndrecaj dhe vajza e saj (gusht 2018, Hatije Dina (qershor 2019), Armenda Aliaj (gusht 2019), Sabile Mavrovqani (korrik 2020), Makfire Zuka (dhjetor 2020), Sebahate Morina Sopi (mars 2021), Marigona Osmani (gusht 2021), Lirie Qerimaj (janar 2022), Besjana Rama (mars 2022-Zvicer), Shqiponja Isufi (2022-Zvicer), Sanije Godanci (nëntor 2022) dhe Hamide Magashi (nëntor 2022)Ouvrir la photo

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...