22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Franca kualifikohet në finalen e madhe, kërcënim për Argjentinën e Messit

Franca është kualifikuar në finalen e madhe të Kampionatit Botëror, e cila të dielën do të ndeshet me Argjentinën.

Finalja luhet të dielën në orën 16.00.

Francezët shënuan fitore me rezultat 2:0 ndaj Marokut, në kuadër të gjysmëfinales që u zhvillua në stadiumin “Al Bayt” në Al Khor.

Ndeshje e fortë, Maroku nuk u tregua indiferent për asnjë çast ndaj kampionit në fuqi të botës, Francës. Goli bie qysh në minutat e para të ballafaqimit. Në minutën e 5-të, Theo Hernandez nga afërsia, me goditje të fortë ka realizuar për 1:0.

Në minutën e 17-të, Maroku me fat. Oliveir Giroud godet fuqishëm por shtylla e djathtë ia mohoi golin. Edhe Franca me fat në minutën e 44-të, Achraf Hakimi godet në mënyrë akrobatike brenda 16-shit, portieri Lloris prek topin me dorë por shtylla e djathtë ishte aleat i tij.

Nuk kishte asnjë minutë që u fut në lojë, zëvendësuesi Kolo Muani hoqi të gjitha dilemat në minutën e 80-të, duke shënuar nga afërsia për 2:0.

Didier Deschamps, selektor i Francës, ka shënuar edhe një sukses të madh, për herë të dytë rresht në finalen e garës më të madhe dhe synon të mbrojë titullin.

Franca kualifikohet në finalen e madhe, kërcënim për Argjentinën e Messit.

Maroku do të luajë për medaljen e bronztë ndaj Kroacisë, e cila luhet të shtunën e fundjavës në orën 16.00. /KEMAJL GOCA

Franca – Maroku 2:0

Stadiumi « Al Bayt », Al Khor.
Gjyqtar: C. Ramos (Meksika).
Shënues: Hernandez (5′), Muani  (80′).
Kartona të verdhë: Boufal.
Franca: Lloris, Dembele (Kolo Muani 79′), Fofana, Giroud (Thuram 66′), Griezmann, Hernandez, Konate, Kounde, Mbappe, Tchouameni, Varane.
Maroku: Bono, Aguerd, Amrabat (78′), Boufal (Aboukhlal 67′), El Yamiq, En Nesyri (Hamdallah 66′), Hakimi, Mazraoui (Attiat-Allah 46′), Ounahi, Saiss (Amallah 21′), Ziyech.

 

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...