20.4 C
Berne
jeudi 13/06/2024

NATO gati ! Nis superoperacionin “Steadfast Defender 2024”, aty edhe shqiptarët!

Stërvitja më e madhe ushtarake që nga fillimi i Luftës së Ftohtë NATO njoftoi të enjten më 18 janar se donte të nisë një stërvitje të gjerë ushtarake, më e rëndësishmja “në dekada”. Manovra multinacionale nisi me 24 janar 2024 ne operacionin “Steadfast Defender 2024”. Më shumë se 50 anije luftarake, duke përfshirë aeroplanmbajtëse dhe shkatërrues, do të marrin pjesë. Do të ketë gjithashtu 80 luftëtarë, helikopterë dhe dronë dhe më shumë se 1000 automjete të blinduara, duke përfshirë 133 tanke dhe 533 transportues të blinduar të personelit. Gjeografikisht, stërvitja shtrihet nga Skandinavia dhe shtetet baltike në Poloni, Rumani dhe Gjermani. Përveç Shteteve të Bashkuara, më shumë se dhjetë mijë trupa po dërgojnë edhe disa shtete evropiane. Britania do të kontribuojë me 20,000 trupa dhe Gjermania 12,500, aty do jene edhe shqipatrët, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Është bërë, Operacioni Qëndrueshmëria filloi këtë të mërkurë. Provokimet serbe dhe ballkani i nxehtë..Më shumë se 90,000 ushtarë janë mobilizuar deh armatosur deri ne dhëmbë për stërvitjen më të madhe ushtarake që nga Lufta e Ftohtë. 

NATO në operacionin “Steadfast Defender 2024” ka angazhuar rreth 50 anije luftarake, 80 avionë dhe 1100 mjete luftarake

NATO e merr seriozisht Vladimir Putinin. Takimi dy-ditor i mbajtur këtë javë në Bruksel mblodhi së bashku jo vetëm vendet e NATO-s, por edhe « partnerë » të tjerë, siç i quan Rob Bauer. Po roli i Zvcres neutrale ne këto manovra?

Kjo stërvitje do të marrë formën e një skenari konflikti kundër një « kundërshtari me përmasa të krahasueshme », sipas terminologjisë së NATO-s, duke përcaktuar kështu Rusinë pa e emërtuar atë. Ai do të përfshijë veçanërisht përforcimin në kontinentin evropian të trupave « nga Amerika e Veriut », tha gjenerali Cavoli. Do të marrin pjesë rreth 50 anije luftarake, 80 avionë dhe 1100 automjete luftarake të të gjitha llojeve. Kjo është “loja e luftës” më e rëndësishme që nga stërvitja “Reforger” në 1988, atëherë në mes të Luftës së Ftohtë midis Bashkimit Sovjetik dhe Aleancës Atlantike.

« Ky është një rekord për sa i përket numrit të ushtarëve, » tha admirali holandez Rob Bauer, kreu i komitetit ushtarak të NATO-s, i cili mbledh së bashku krerët e shteteve, gjatë të njëjtës konferencë shtypi, shumica e 31 vendeve anëtare të organizatës. Forca « të konsiderueshme » ruse Që nga fillimi i ofensivës ruse në shkallë të gjerë në Ukrainë më 22 shkurt 2022, Aleanca Atlantike ka forcuar ndjeshëm mbrojtjen e saj në Frontin Lindor, duke dërguar mijëra njerëz atje.

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch rreziku i një sulmi rus në territorin e NATO-s po bëhet më i qartë, kjo po deshmohet edhe nga provokimet e Beogradit ne Kosovë te shtyre nga Moska te beje një invasion si para dy vitesh ne Ukrainë, qe ne fund te vitit të kaluar nje grup terrositesh serbe deshtuan në Banjska te Republikes se Kosovës.  

Për t’u përgatitur për këtë, Aleanca do të organizojë një stërvitje në shkallë të gjerë për të testuar forcën e bashkëpunimit midis vendeve anëtare. Ushtrime në të cilat Zvicra merr pjesë rregullisht. Stërvitja ushtarake Steadfast, simulimi më i madh i luftës i organizuar nga NATO që nga fundi i Luftës së Ftohtë, filloi të mërkurën në Norfolk, në verilindje të Shteteve të Bashkuara, njoftoi Aleanca në një njoftim për shtyp. USS Gunston Hall, një anije transporti dhe zbarkimi amerikan, u largua nga porti i Virxhinias të mërkurën për një kalim në Atlantik për në Evropë.

Ajo do të pasohet para fundit të muajit nga një anije kanadeze, tha NATO. Sepse ushtria gjermane – përmes zërit të ministrit gjerman të Mbrojtjes Boris Pistorius – është kategorike: Vladimir Putin mund të ngrejë akuzën kundër një vendi anëtar të NATO-s që në nëntor 2024: “Ne dëgjojmë kërcënime nga Kremlini pothuajse çdo ditë. Pra, ne duhet të përgatitemi për faktin se një ditë Putin do të sulmojë një vend të NATO-s.” Steadfast, i cili do të mobilizojë deri në 90,000 ushtarë në të dy anët e Atlantikut, duhet, ndër të tjera, të verifikojë aftësinë e Aleancës për të mobilizuar dhe transportuar shpejt trupat amerikane për të « forcuar mbrojtjen e Evropës », thuhet në këtë njoftim për shtyp, citon gazerta zvicerane Le Canton27.ch 

Po, Zvicra në kete manover histroike “Steadfast Defender 2024”

Këto manovra, të cilat do të shtrihen për disa muaj nga Atlantiku në krahun lindor të NATO-s, do të marrin formën e një skenari konflikti kundër një « kundërshtari me përmasa të krahasueshme », sipas terminologjisë së Aleancës, e cila përcakton kështu, pa emërtuar atë, Rusinë, ofensiva e gjerë e së cilës në Ukrainë filloi pothuajse dy vjet më parë. Rreth 50 anije luftarake, 80 avionë dhe 1100 mjete luftarake do të marrin pjesë në këtë stërvitje më të madhe që nga « Reforger » në 1988, në mes të Luftës së Ftohtë midis Bashkimit Sovjetik dhe Aleancës Atlantike.

NATO po përgatitet për një Luftë të re të Ftohtë dhe ajo përfshin Zvicrën Nga shkurti, 90,000 ushtarë do të stërviten si pjesë e një stërvitje ushtarake të organizuar nga NATO. Operacioni i quajtur “Steadfast Defender 2024”, do të shtrihet nga Norvegjia në Rumani – domethënë në të gjithë linjën e kontaktit midis Evropës Perëndimore dhe Rusisë – dhe do të zgjasë katër muaj. 

NATO e merr seriozisht Vladimir Putinin. Takimi dy-ditor i mbajtur këtë javë në Bruksel mblodhi së bashku jo vetëm vendet e NATO-s, por edhe « partnerë » të tjerë, siç i quan Rob Bauer. E mes tyre… delegatët zviceranë! Objektivi i takimit: “Ne duam të zhvillojmë bashkëpunimin ushtarak me partnerët tanë”, tha admirali në X. A do të marrë pjesë pra Zvicra në stërvitjen “Steadfast Defender 2024”?

Derniers articles