1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Ministri zviceran Alain Berset shpjegon masat e reja në Zvicër për (mos) mbyelljen e shitoreve, levizjet dhe tubimet..

Bernë, 18 janar -Nga sot, telepunonjesit jane të detyrueshëm, dyqanet jo-thelbësore duhet të qëndrojnë të mbyllura dhe tubimet janë të kufizuara në pesë persona. Mbrojtja në vendin e punës është gjithashtu e përforcuar, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » duke ju referuar deklaratave te miniatrit te shendetësise dhe Puneve te Brendshme te Zvicrës z. Alain Berset.

Këshilltari Federal tërheq një vlerësim të përkohshëm të menaxhimit të pandemisë dhe pranon se proceset federaliste do të duhet të përmirësohen për rastet e krizës shëndetësore.

Alain Berset: Sistemi ynë federal ka arritur kufijtë e tij

« Të bësh një vlerësim në mes të një krize është e pamundur », u përgjigj Alain Berset në pyetjen e « SonntagsZeitung » në raportin e tij të vitit të kaluar: shumë gjëra mund të ishin bërë më mirë, por Ministri i Shëndetësisë vini re se jo gjithçka është e gjitha e zezë ose e gjitha e bardhë.

« Ne të gjithë kishim jetuar në sigurinë për të pasur nesër atë që na mungonte sot, » pranon ai, veçanërisht në lidhje me mungesën e pajisjeve mjekësore në spitale. “Çdo familje duhet të ketë të pajisur me 50 maska. As unë nuk e bëra, « pranon ai. I pyetur nga e përjavshmja, Këshilltari Federal ende pyet nëse Zvicra duhej të kishte mbyllur kufijtë e saj më herët në pranverë. Dhe ai beson se optimizmi mbizotëronte shumë gjatë verës, kur njerëzit ishin « shumë të preokupuar për krijimin e kushteve për organizimin e ngjarjeve të mëdha ».

Por në fillim të tetorit, vala e dytë arriti Zvicrën shumë shpejt, duke goditur vendin ndër të parët dhe duke shkatërruar të gjitha planet: « Askush nuk dinte si të reagonte ndaj tij për një kohë, » kujton ai. Gjatë kësaj faze të pandemisë, sistemi ynë federal ka arritur kufijtë e tij ”, pavarësisht funksionimit të qetë të shkëmbimeve me Konferencën e Drejtorëve Kantonalë të Shëndetit. « Por kjo është e pamjaftueshme me 26 kantone dhe 26 realitete të ndryshme, ndjeshmëri dhe shumicë, » tha ministri.

A është, pra, e nevojshme të reformohet federalizmi në rast krize? Për Alain Berset, ky është madje një nga aspektet thelbësore të analizës që do të kryhet pasi pandemia të jetë nën kontroll. Në veçanti, do të jetë « për të gjetur mjetet për të menaxhuar më mirë krizat e tilla » duke analizuar se ku mund të përmirësohen koordinimi dhe proceset. Dhe kjo pa hedhur gurë në kantone për të shkëputur vëmendjen nga përgjegjësitë e Këshillit Federal, duke mbetur « i përulur dhe autokritik ».

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...