3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Mijëra njerëz në mbështetje të palestinezëve në Gjenevë. Protestuesit: Palestine Libre – Stop okupimit dhe kolonializimit nga Izraeli!

Gjeneve, 14 tetor -Eshte kjo protesta radhes, e 4-5 (Berne, Bazel, Zurich,..) te palestinezeve ne Gjeneve (Zvicer) ku ne mesin e mijera vetave, muaren pjese edhe qindra zvicerane, shqiptare, turq, bonshnjak dhe komunitete tjera qe kish ardhur, diq e thane organizatoret, per t’u solidarizuar dhe denuar okupimin, terrorron dhe gjenocidin e Izraelit mbi popullaten civile, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kjo demonstratë në mbështetje të popullit palestinez mblodhi së bashku disa mijëra njerëz në Gjenevë të shtunën. Gra, fëmijë, burra të të gjitha moshave parakaluan në rrugë nën shoqërimin e fortë të policisë.

Shumë demonstrues mbuluan shpatullat e tyre me flamurin palestinez. Ngjyrat e tij lundronin mbi procesionin e zhurmshëm. Sipas kolegeve te agjencise zvicerane ATS, «Demonstruesit denoncuan politikën e aparteidit të ndjekur nga qeveria izraelite, pandëshkueshmërinë që gëzon shteti hebre dhe bllokadën të cilës i nënshtrohet popullsia e Rripit të Gazës… »

Organizatorët e demonstratës vendosën rregulla të rrepta përpara nisjes së procesionit. Ata këmbëngulën në karakterin antiracist të lëvizjes së tyre dekolonialiste dhe antiimperialiste. Ata mirëpritën vendimin e kantonit të Gjenevës për autorizimin e tubimit, ndryshe nga qytetet e tjera zvicerane.

Ne protesten e sotem takuam edhe disa shqiptare. Ata gezetes zvicerane Le Canton27.ch i kane thene se « kemi ardhur ketu bashk me miq tane zviceranë te solidarizihemi me Palestinezet te cilet viteve te fundit jane viktime e spsstrimevevetnike, terrorit dhe kolonializimit nga regjimi i Natanjahut. Efhe ne Kosove kishim nje natanyahun tone, kriminelin Miloshevic »

E para u zhvillua të enjten në Place des Nations. « Ne do të vazhdojmë të dalim në rrugë në ditët në vijim, » premtoi një organizator. Kjo është demonstrata e dytë e mbështetjes për palestinezët në Gjenevë që nga shpërthimi i konfliktit midis fraksionit të armatosur islamik Hamas dhe Izraelit, ka raportusr SDA.

Parada, e cila u nis nga Place Neuve për të arritur në rrethin Jonction, u mbikëqyr nga forca të mëdha policie. Një kamion i pajisur me një top uji u vendos dhe agjentët me pajisje kundër trazirave, si dhe motorët e jashtëm, ruanin afër sinagogës së madhe të Gjenevës.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...