0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Gianni Infantino ju shpreh ngushëllime FIFA-s për palestinezët dhe izraelitët

Kreu i Federatës Ndërkombëtare ka dhënë një mesazh në një letër dërguar të premten. Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, u shprehu ngushëllimet e trupit presidentëve të Federatës së Futbollit Palestinez dhe Izraelit në një letër dërguar të premten, në përgjigje të konfliktit të përgjakshëm midis Izraelit dhe Gazës.

« FIFA i bashkohet thirrjeve për një fund të menjëhershëm të armiqësive dhe për lehtësimin e menjëhershëm të vuajtjeve të popullit izraelit dhe palestinez, » shtoi ai në këtë letër drejtuar Moshe Shino Zuares, presidentit të Federatës izraelite dhe Jibril Rajoub, palestinezit të tij. homologu. “Bota e futbollit dëshiron të afirmojë solidaritetin e saj me popullin e Izraelit dhe Palestinës, dhe me të gjitha viktimat e pafajshme që paguan një çmim të tmerrshëm,” siguron shefi i futbollit botëror. Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, u shprehu ngushëllimet e trupit presidentëve të Federatës së Futbollit Palestinez dhe Izraelit në një letër dërguar të premten, në përgjigje të konfliktit të përgjakshëm midis Izraelit dhe Gazës.

« FIFA i bashkohet thirrjeve për një fund të menjëhershëm të armiqësive dhe për lehtësimin e menjëhershëm të vuajtjeve të popullit izraelit dhe palestinez, » shtoi ai në këtë letër drejtuar Moshe Shino Zuares, presidentit të Federatës izraelite dhe Jibril Rajoub, palestinezit të tij. homologu.

“Bota e futbollit dëshiron të afirmojë solidaritetin e saj me popullin e Izraelit dhe Palestinës, dhe me të gjitha viktimat e pafajshme që paguan një çmim të tmerrshëm,” siguron shefi i futbollit botëror. Në Izrael, sipas autoriteteve, më shumë se 1300 njerëz u vranë, duke përfshirë shumë civilë dhe të paktën 258 ushtarë. Nga ana palestineze, numri i të vdekurve nga bombardimet u rrit të premten në 1799 të vdekur, duke përfshirë 583 fëmijë, sipas autoriteteve të Gazës.

Nga ky konflikt u ndikua edhe bota e sportit: takimet Izrael-Zvicër dhe Kosovë-Izrael, që llogariteshin për kualifikimin në Euro 2024, u shtynë. UEFA kishte shtyrë tashmë të dielën, një ditë pas ofensivës së papritur dhe vdekjeprurëse të nisur nga Hamasi, “të gjitha ndeshjet e planifikuara” në Izrael, “gjatë dy javëve të ardhshme”.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...