0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Lufta Izrael-Palestine / Avokati nderkombetar ne mediat zvicerane: Krimet e luftës nga Izraeli dhe hamasi duhet të ndëshkohen!

Berne, 15 tetor -Avokati i specializuar në të drejtën ndërkombëtare, Alexis Deswaef bën thirrje për zellin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale për të hetuar mizoritë nga të dyja palët, njoftin gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pengmarrja, vrasje masive, bombardimi i një territori të rrethuar. Në ditën e gjashtë të luftës mes Izraelit dhe Hamasit, lista e krimeve të luftës rritet.

Për Alexis Deswaef, avokat i specializuar në të drejtën ndërkombëtare në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) dhe nënkryetar i Federatës Ndërkombëtare për Luftën e të Drejtave të Njeriut në Lindjen e Mesme ne mediat zvicerane kondideron se “Krimet e luftës të Hamasit dhe Izraelit duhet të ndëshkohen”

Amnesty International: Dënimi kolektiv i shkaktuar nga Izraeli mbi popullin palestinez është një « krim lufte »

Amnesty International po jep alarmin për situatën katastrofike humanitare në të cilën ndodhet popullsia e Gazës, e nënshtruar nga Izraeli ndaj një fushate masive bombardimesh, numri i të vdekurve arrin në 1350 dhe mbi 6000 të plagosur.

OJQ-ja u bën thirrje autoriteteve izraelite të rivendosin furnizimin me energji elektrike në Gaza dhe të heqin bllokadën e paligjshme të Rripit të Gazës në vend për 16 vjet.

Ndëshkimi kolektiv i shkaktuar nga Izraeli ndaj popullatës civile të Gazës është një « krim lufte ».

Forcat izraelite në Rripin e Gazës me avion luftarak kane hedhur bomba, derisa konvoji me civilët palestinezë po largoheshin nga veriu në jug.
Ministria palestineze e Shëndetësisë r cila flet per nje masaker, njoftoi dje se 70 persona humbën jetën, shumica gra e fëmijë që janë vrarë nga sulmet ajrore të Izraelit, në autostradën kryesore që lidhë Gazën me Izraelin.

Lajmi i fundit ne Gaza:

Nëntë pengje të vrarë nga sulmet izraelite në 24 orët e fundit, sipas Hamasit. Të paktën pesë izraelitë dhe katër të huaj të mbajtur peng nga Hamasi në Rripin e Gazës janë vrarë nga sulmet izraelite në 24 orët e fundit, tha të shtunën krahu ushtarak i lëvizjes islamike palestineze.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...