12 C
Berne
lundi 25/10/2021

Mediat zvicerane e cilesojne skandaloze dhe provokim xhaketen e UCK-se qe ja veshen Shaqirit ne Gjeneve nga nje i panjohur, te cilen me pas e hoqi…

Gjeneve, 10 tetor -Skandal në një intervistë televizive pas lojës në Irlandën e Veriut: një i panjohur i hedh një xhaketë Xherdan Shaqirit. Nuk është vetëm ndonjë xhaketë. Ajo mban stemën e organizatës paramilitare kosovaro-shqiptare UÇK, shjruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

«Patriotizem» naiv nese nuk eshte provokim apo hajgare me UCK-ne?..

Incidenti i UÇK -së ngre shumë pyetje
Si arriti ky tifoz, kaq afer Shaqirit, cili ishte qellimi i tij apo kush e shtyri?..

Pas skandalit të UÇK -së në Gjenevë, dikush pyet veten pse një spektator thjesht mund të sulmojë në fushë dhe të ngacmojë ekipin tonë kombëtar. Thuhet se masat paraprake të sigurisë në Stade de Genève janë kaq të rrepta.

Pas disa sekondash në mëdyshje, Shaqiri heq përsëri xhaketën.

Ai qesh në mënyrë djallëzore teksa var xhaketën e tij rreth shpatullave të futbollistit. I panjohuri që shqetëson intervistën e Xherdan Shaqirit me RSI të shtunën në mbrëmje pas fitores së Nati 2-0 ndaj Irlandës së Veriut në Gjenevë dhe abuzon profesionistin për propagandë politike.

Xhaketa që Shaqiri detyrohet të veshë është ngjyrë gri-jeshile, logoja e UÇK-së e stolisur në gjoks, dhe kështu notabene e milicisë kosovare-shqiptare të luftës civile. Shaqiri reagon i hutuar, heq përsëri xhaketën, buzëqesh i turpëruar, sepse padyshim që nuk e di se çfarë po i ndodh.

Shaqiri është viktimë. Ne nuk duhet të gabojmë. I maskuar pa dije shkurt me një xhaketë të UÇK -së, kapiteni është në zemër të një trazire që federata serbe e futbollit dëshiron të ndezë. (Shaqiri est une victime
Il ne faut pas se tromper de coupable
Affublé brièvement à son insu d’une veste à l’effigie de l’UCK, le capitaine est au cœur d’une tourmente que veut alimenter la fédération de foot serbe.) ka shkruar mediat zvicerane rreth ketij incidenti, raportin gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Logoja e trupave luftarake shfaqet përsëri dhe përsëri. Një tifoz me kapuç e tregoi atë në shtator gjatë ndeshjes së kupës midis BSC Young Boys dhe FC Iliria Solothurn.

 

 

Derniers articles

Gazetat zvicerane e konsiderojne incident diplomatik skandalin e Serbise me boksieret e Republikes se Kosoves

Berne 24 tetor -Incident diplomatik: Serbia i shtyn boksierët kosovarë (Incident diplomatique: La Serbie refoule les boxeurs kosovars), me ket titull Blick.ch ka shkruar per skandalin...

Skandali/ Serbia ndalon boksierët kosovarë, Shqipëria braktis botërorin

LNjë skandal i vërtetë ka ndodhur ditën e sotme në kufirin Kosovë-Serbi ku këta të fundit kanë ndaluar delegacionin e boksierëve dardanë të hyjnë...

Dita Ndërkombëtare të OKB-së/ Nefail Maliqi ne OKB: Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktor stabiliteti në rajon. Kosova drejt anetarësimit..

Benrë, 24 tetor -Sot eshte dita Nderkombëatre e Organizates se Kombeve te Bashkuara. Kombet e Bashkuara është Organizata Ndërkombëtare është më e madhe dhe...

Nenshkruhet marrëveshje e re mes Bernës dhe Prishtinës. Zvicra ndihmon studentët kosovarë me 160.000 CHF

Nga ardhja e Albin Kurtit ne krye te Qeverise se Kosovës, Zvicra ka nenshkruar nje sër marrëveshjes jo vetëm per studentet, por edhe ne...

Ditë e Madhe, vizitë Xhaminë Jumeirah në Dubai në ditën e xhumasë

Dubai, 16 tetor -Falemnderimi i takon Allahut (xh.h) qe na e mundesoi dhe na gezoi ta vizitojme nje grup gazetaresh nga Zvicra Xhaminë e...