24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Serbi (38) para gjykates zvicerane / Mashtroi 66 blerës në vetura aksidentale

Berne, 8 tetor -Një serb 38-vjeçar duhet të përgjigjet para gjykatës penale në Lucern për mashtrim komercial. Burri kishte deklaruar qëllimisht se makinat e prishura ishin pa aksident dhe kështu mashtroi 66 blerës me mashtrim. Artiti te mbledh 1.6 milion franga. Serbi mund te burgoset kater vjet dhe dëbim nga vendi, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar Blick.

Zyra e Prokurorit Publik të Lucernit ka përfunduar hetimin për një mashtrues të dyshuar. 38-vjeçari serb akuzohet se ka shitur të paktën 66 automjete të përfshira në një aksident midis dhjetorit 2015 dhe majit 2017.

Në reklamat e pavërteta dhe gjithashtu në shikimin e takimeve, megjithatë, i akuzuari u tha blerësve se objektet e blerjes ishin automjete pa aksident ose automjete pa aksident. Prokurori publik i Lucernit shkroi në një deklaratë se ai pjesërisht fshiu ose fshehu defektet e blerësve në automjete.

1.6 milion franga të mbledhura

Në përgjithësi, blerësit paguan rreth 1.6 milion franga zvicerane të akuzuarit ose kompanisë së tij për shkak të mashtrimit mashtrues. Nëse blerësit do ta kishin ditur se ishin automjete aksidenti ose makina me defekt, ata nuk do t’i blinin ose jo me çmimin e rënë dakord ose. me një çmim më të ulët.

Zyra e prokurorit publik vëren se i akuzuari ka vepruar me vetëdije dhe me dëshirë në këtë mënyrë. Akuza është dërguar në gjykatën penale. Ende nuk dihet data e negociatave.

Kërkohet burgim dhe dëbim nga vendi

I akuzuari akuzohet për mashtrim tregtar. Ai gjithashtu do të mbahet përgjegjës për pastrimin e parave komerciale, falimentimin mashtrues dhe mashtrimin e konfiskimeve, keqmenaxhimin dhe mos mbajtjen e llogarive.

Zyra e prokurorit publik kërkon një dënim me burg prej 3 vjet e 10 muaj (pa kushte) dhe një gjobë prej 90 tarifash ditore prej 90 franga secila (me kusht). Për më tepër, zyra e prokurorit publik bën thirrje për një dëbim të detyrueshëm nga vendi. I pandehuri supozohet të jetë i pafajshëm derisa të merret një vendim përfundimtar

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...