15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Mbi 300 ushtarë dhe policë shqiptarë « ruanin » Albin Kurtin ne Samitit botëtor në Davos

Davos, 20 janar -Forumi Boteror Ekonomik edhe pak ore do te përfundoje pas pese ditesh pune intesive, bisedime, fjalime dhe takime mes qindra personaliteteve politike, diplomatike dhe nderkombëtare si dhe ata nga fusha e biznesve nga mbare bota. Që nga fillimi i kesaj jave ne Davos te Zvicres jane duke u zhvilluar punimet samitit me prestigjioz nderkombëtar, Forumi Boter Ekonomik kishte mbledhur së bashku rreth 3000 liderë nga 130 vende boterore, duke përfshirë 52 krerë shtetesh ose qeverish, njftojn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

blue-clad police on snow-covered roadSiq kemi raportuar në Davos sivjet u gjenden 10 president, 40 kryeministra, 35 ministra të jashtëm, 56 ministra të financave, 19 krerët bankash qendrore dhe 30 ministra të tregtisë. Veq personaliteve politike dhe te diplomatice, jane ketu edhe qindra persona nga fusha e biznesit mbi  90 novatorë etj..

Ketu ne Zvicer u gjenden edhe tre kryeministra shqiptar: Albin Kurti, Edi Rama dhe Dritan Abazi si dhe lidere tjere nga ballkani.

Kurti tha se temë bashkëbisedimi ishte “Dialogu në Ballkanin Perëndimor”. Por, në tavolinën ku u fol për dialog nuk ishte prezent presidenti serb Aleksandar Vuçiq. Madje Vucic ne disa debate e kishin lene edhe pasdere nga personalitet tjera, ku ishte rpezent Kurit dhe Rama

tMember of the Swiss special police force use their binoculars to survey the area from a rooftop at the opening of the World Economic Forum (WEF) annual meeting in Davos, on January 19, 2016.Po ashtu ketu nuk duhet harruar se siguria ne Davos gjate kesja jave ishte ne nivel dhe po perfundon pa kurrefare inicdenti. Do perkujtuar se ishin ne gjendje gatishmerie te mabnjen rendin dhe sigurine mmi 10 mije forca (5000 ushtare, 2000 police, detektivë, snajperistë, security..) ne mesin e tyre ishin edhe mbi 300 forca me origjine shqiptare, kryesisht nga Kosova, te cilet ne i takuam dhe biseduam me ta gjat kesaj jave, te cilet ishin ne sherbim. Misioni i tyre ishte i qarte, si e tahe te mbajenne rregullin dhe qetsine duke ruajtur personalite boterore, perfshire ketu edhe tre kryeminsitra shqiptare dhe lidere tjere nga ballkani, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Then shkurt sivjet ky fourm kishte nje pjesemarrje rekorde ne Samitin boteror në Davos qe nga 1971 .

Davosi i blinduar dhe i dyfishuar nga numri i popullisese ..e thash këte sepse Davosi ka rreth 10 mije banore, ndersa gjat kesaj jave ju bashkuan edhe 10 mije mysafire te tjere ter fttar e te paftuar.

Përveq foca te te sigurise mbi 10 mije sish ishin prezent edhe rreth 400 gazetare, perfqësues keta te mediave te ndryshme boterore, tv te n njohra prestigioze..Swiss police officers control the area at the Davos Congress Centre ahead of the Annual Meeting 2016 of the World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland January 19, 2016.Swiss special police officers observe the surrounding area from atop the roof of the Davos Congress Hotel ahead of the Annual Meeting 2016 of the World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland January 19, 2016.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...