3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Kryeministri Kurti në Cyrih nënshkruan marrëveshje mes VV-së dhe SP-së të Zvicrës

ZuriZurich, 19 janar -Kryeministri Albin Kurti, ka bërë të ditur se në Zyrih të Zvicrës, ka nënshkruar një marrëveshje mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Partisë Socialdemokrate në Zvicër, ku mori pjese edhe ish-presidnetja dhe ish-shefja e diplomacise se Konfederates Zvicerane, miesha e shqiptareve Micheline Calmy-Rey, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Të enjten eshte nënshkruar një deklaratë synimi dhe bashkëpunimi me PS-në për periudhën 2023-2025, tha Kurti. Këtë vit zgjedhjet janë në Zvicër, në vitin 2025 në Kosovë.
Kjo marrëveshje sipas tij, zoton thellimin e bashkëpunimin e tyre ndërpartiak, në fushat siç specifikon me interes të përbashkët.
Ne duam të ndihmojmë njëri-tjetrin me fushata”, tha Kurti. Qëllimi është që të dyja palët të fitojnë forcë. Ata i përkasin të njëjtës familje ideologjike dhe shumë kosovarë në Zvicër janë anëtarë të të dyja palëve. Përveç kësaj, Cédric Wermuth (36), bashkë-president i PS-së Zvicër, është një mik i mirë i tij.
Ky partneritet nuk është pa polemika. Sepse: E kaluara e Vetëvendosjes nuk është pa problem. Fillimisht partia kishte vizionin nacionalist të Shqipërisë së Madhe të përbërë nga Kosova dhe Shqipëria. Deputetët e Vetëvendosjes më herët kanë hedhur gaz lotsjellës në Kuvend. Dhe lideri i partisë Kurti është kritikuar vazhdimisht për stilin e tij autoritar të udhëheqjes.

”Sot në Cyrih me @cedricwwermuth ne nënshkruam një Marrëveshje Bashkëpunimi ndërmjet @spschweiz & @LVetevendosje duke u zotuar të thellojmë bashkëpunimin tonë ndërpartiak në fushat me interes të përbashkët, veçanërisht në zhvillimin socio-ekonomik, angazhimin e diasporës, arsimin dhe dialogun politik”.

Kujtojmë që kryeministri Albin Kurti, udhëtoi së fundit në Zvicër për në Davos si pjesë e Forumit Ekonomik, si përfaqësues qeveritar i Kosovës.

 

 

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...