12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Ky është gazetari i vetëm shqiptar që po ndjek Forumin Botëror Ekonomik në Davos

Davos, 20 janar -Që nga fillimi i kesaj jave ne Davos te Zvicres jane duke u zhvilluar punimet samitit me prestigjioz ndekrombëtar, Forumi Boter Ekonomik që ka mbledhur së bashku rreth 3000 liderë nga 130 vende boterore, duke përfshirë 50 krerë shtetesh ose qeverish, pasi krizat e shumta thellojnë ndarjet dhe copëtojnë peizazhin gjeopolitik. Aty u gjenden edhe tre kryemnistra shqiptar (Albin Kurti, Edi Rama dhe Dritan Abazi) dhe lidere tjere nga ballkani, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
WEF: Pjesemarrje rekorde te gazetareve ne Davos. U bene mbi 10.000 kerkesa, u pranuan vetem 400 gazetarë te ndjekin Forumin Boteror Ekonomik 
Peut être une image de 1 personne, position debout et plein airPrezentuan  më shumë se 370 figura publike nga qeveritë dhe organizatat ndërkombëtare, qindra persona nga fusha e biznesit mbi  90 novatorë etj.. Në Davos msivjet u gjenden 10 president, 40 kryemistra, 35 ministra të jashtëm, 56 ministra të financave, 19 krerët bankash qendrore dhe 30 ministra të tregtisë, njfton gazetas zvcerane ne shgqip Le Canton27.ch 

Nën temën “Bashkëpunimi në një botë të fragmentuar”, figurat kryesore që formësojnë politikën globale dhe botën e biznesit do të marrin pjesë në takimin e 53-të vjetor të Forumit Ekonomik Botëror (WEF), në Davos-Klosters, Zvicër.

Autoritet zvicerane dhe Organizatoret Forumit Boteror Ekonomik ne Davos  kanë njoftuar se është një interesim i jashtëzakonshëm i mediave botëre ndjekin samitit botëror ne Davos. Kete e tha sot per gazeten zvicerane edhe zyrtari per media Kalvo Grai siias te cilit kane pasur mbi 10 mijeckrrkesa te gazetareve nga mbare bota, por jane pranuar vetem 300 sish.
Peut être une image de 3 personnes, personnes debout et plein airZyrtaretve WEF-it flasin se sivjet kane numrin rekord te interesimi te gazetareve per ndjekur Damitin boterore ne Davos. Nga 10.000 kerkesa, vetem 400 gazetaret jane pranuar (CNN, Routers, SDA, Blick, AFP, ANSA, Ukraina press..). Ne Davos smainit e WEF po e ndjek edhe nje gazeta shqiptare. Sipas zyrtareve te WEF ka pasur mbi 10.000 kerkesa per acreditim te gazetareve nga mbare bota.. Siq mesuam dhe verejtem, ketu nuk ka gazetare rusë dhe serbe, por as shqiptare nga 6 mijë sa janë në ballkan dhe diasporë.
Editori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch z, Nefail Maliqi eshte gazetari vetem qe po ndjek perseafermi Forumin Boteror Ekonomik ne Davos, ka thenë mbreme TV shqiptar presgjioz Klan nga Tirana sikur edhe medikat tjera ne Zvcier dhe ballkan.
Nuk eshte kjohera e aper qe gazetai yne i njohr Nefail Maliqi (kryeredaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch) ka ndjekur konfrence te ketij karkateri te larte me nivel botëror. Para Samitin boteror ne Davos, ai ka ndjekur edhe shume samite e kongrese nderkombetare qofshin te organizuara nga  Zvicra apo nga OKB, BE, apo nga Interpol dhe Europol. Kolegu Maliqi po ashtu ishte gazetari i vetem shqiptare qe ndoqi samitin boteror ne Gjenevë para dy vitesh, takimin historik mes presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin.
Prania e gazetarit tone te njohur nderkombetar Nefail Maliqit ne Samitit boteror ne Davos eshte pershëndetur dhe komentuar nga gjitha viset shqiptare dhe diaspore. Njeri nga komentuesit (Haxhi Dulla) ka shkruar « Punë të mbarë e suksese Nefail. Të marrësh pjesë në Forumin Ekonomik në Davos është ëndërr e shumë gazetarëve jo vetëm shqipfolës!.. »

Ndersa prof.dr. Musa Limani « Të uroj shëndet e suksese në fushën e gazetarisë, ku ke krijuar emër të një profesionalisti të dalluar, veprimtari e një intelektuali të mirëfilltë. Njemi argat të kombit dhe duhet të kontribuojmë secili në fushën e vetë në intetres mbarëkombëtar. Respekt.. »

Mos pjesemarrjen e gazetareve shqiptare ne Davos kolegu Maliqi e shpjegon se mediat ne ballkan nuk jane ne sy te mire te nderkombetareve për shak lajem te ytre te prdhsme spoekulative apo Fake Nerws. Prandaj edhe WEF si kriteret e veta sa here qe pranone gazetar profesional dhe serioz me nje karriere dhe eksperiance te gjat ne journalistike.
Peut être une image de 9 personnes et intérieurPeut être une image de 2 personnes et personnes deboutPeut être une image de 2 personnes et personnes debout

Derniers articles