3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Mbahet në Tiranë samiti i Procesit të Berlinit. Aty edhe tre kryeminstra shqiptare dhe krere te BE. Ne foto ishte kryeminisrja serbe

Tirane, 16 tetor -Liderët e Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor u mblodhën në Tiranë për të marrë pjesë në Samitin e Berlinit, që për herë të parë zhvillohet jashtë kufijve të unionit. Pjesë e këtij eventi ndërkombëtar ishin 6 kryeministrat e rajonit, njofton nga Tirana korrespondenti i gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Pos tre kryeminstrabe sgqiptar (Edi Rama si nikoqir, ai i Kosoves Albin Kurti dhe Malit te Zi – Dritan Abazi) moren pjese edhe përfaqësues të nivelit të lartë dhe organizmave ndërkombëtare të mbi 25 vendeve, mes të cilëve Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz, Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel, si edhe një sërë kryeministrash të vendeve anëtare të Bashkimit Europian.

Pjesëmarrësit në Samit u mikpritën nga kryeministri Eli Rama në një ceremoni të posaçme në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Samiti u hap nga kryeministri Rama, i cili në fjalën e tij kritikoi mungesën e mbështetjes ekonomike.

Ndërkaq, krerët e Bashkimit Evropian e vunë theksin te plani i rritjes që ka Bashkimi Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe te qëllimi kryesor I Unionin që është integrimi I vendeve të Ballkanit Perëndimor në tregun e përbashkët evropian, duke theksuar se për të përfituar duhen reforma.

Ndërkaq, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti I Këshilit Europain Charles Michel u ndalën te kapërcimi i konflikteve që ekzisotjnë në rajon, si e vetmja rrugë drej anëtarëimit në Bashkimin Evropian.

Nënshkruhet marrëveshja për njohjen e ndërsjellë të kualifikimeve profesionale

Në kuadër të Samitit të Berlinit që po mbahet në Tiranë, gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria, Kosova, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Bosnja Hercegovina kanë nënshkruar marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë edhe të katër profesioneve, njofton gazeta zvicerane Le Ca ton27.ch nga vendi i ngjarjes.

Në kuadër të kësaj përfshihen kirurgët, mamitë dhe veterinarët, të cilat do t’i shtohen profesioneve që tashmë janë rregulluara për mjekët, dentistët dhe arkitektët.

Po ashtu vendeve të rajonit iu është paraqitur plani i zgjerimit të BE-së nga kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Kjo nismë shërben si një platformë për bashkëpunimin e nivelit të lartë ndërmjet përfaqësuesve zyrtarë të nivelit të lartë të së ashtuquajturës Gjashtëshja e Ballkanit Perëndimor, e cila përbëhet nga Shqipëria, Bosnje e Hercegovina, Mali i Zi, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Serbia. Procesi përfshin edhe institucionet e BE-së, institucionet financiare ndërkombëtare dhe shoqërinë civile në rajon.

Samiti i liderëve të Procesit të Berlinit është mbajtur për herë të parë jashtë kufijve të Bashkimit Evropian

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...