19.9 C
Berne
lundi 20/05/2024

Ministri serb Dacic nuk e njeh Kosoven, por kryeministrja e tij Brnabic e njohu në Tiranë, pasi doli ne foto me Kurtin dhe para flamurit te Republikes se Kosoves (Foto)

Tirane, 16 tetir -Sot ne kryeqytetin shqiptar ne Tirane u mbajt samiti i Brtlinit ku musren pbese pos lidere nga vebdet e ballkanit perendimore, moren pjese edhe ata evropian. Nga ballkani ishte edhe kryeministrja serbe Ana Bernabic si e derrguar speciale e Presidentit serb Aleksander Vucic i cili gjendet ne Pekin per te takuar homologet e tij kinez dhe rus, njofton nga Tirana korrespondentini gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Në përfundim të sesionit të parë të Samitit të Procesit të Berlinit në Tiranë, lideret e Bashkimit Evropian dhe ata të Ballkanit Përendimor kanë bërë dhe fotografinë e përbashkët. Por pjesë e kësaj fotografie fillimisht nuk ishte kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq.

Disa media ne Tirane dhe Prishtine kane spekuluar se «Bërnabiq ka refuzuar të jetë pjesë e kësaj foto, për shkak të flamurit të Kosovës »

Dite me pare (6 tetor ne Tirane) edhe Ministri i PJ te Serbise Ivica Dacic kishte refuzuar te dilte ne nje foto me ministren e Qeverise Kurti, znj. Gervalla dhe para flamurit  te Kosoves, duke deklaruar se «Serbia nuk e njeh Kosoven, as ministren e Albin Kurtit e as flamurin e saj »

Ndryshe nga Dacic,  Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq duke bere fjale rreth damitit te Berlinit ne Tirane? në një deklaratë për mediat serbe, ka mohuar lajmin për mungesën e saj në foton familjare në samitin e procesit të Berlinit në Tiranë.

Ajo e ka cilësuar lajmin ‘gënjeshtër të hapur’.

Pranine e fotos se Brnabic me Albin Kurtin perballe flamurit te Republikes se Kosoves e kane pranuar perveq mefiave serbe edhe Qeveria serbe. Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch del se kryeministrja evSerbide Ana Brnabic sot ne Tirane e ka njohur shtetin fqinje Kosoven pssi prsnoi te dilte ne foto me Kurtin dhe para flamurit te Republikes se Kosoves. Po edhe nese nuk e ka njihur dejure, Serbia eshte nevorah te njihjes se Kosoves, sepse forogrsfia e fundit e kryemnistres serbe Brnabic ne Tirane flet shume…

Nuk është thjesht dezinformim, është gënjeshtër e hapur. Jam në foto. Qeveria e Serbisë ka publikuar foton e Samitit, unë jam aty. Nuk ka treguar asnjë njeri kur do të dalim në foto. Jam në fotografi, kam pasur takime, kam dal pak me vonesë, por kam qenë aty”, tha Bërnabiq, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27. ch

Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor kanë marrë pjesë sot në Samitin e Berlinit, krahas flamujve të shteteve, qeveritë e të cilave i drejtojnë. Kryeministres së Serbisë, Ana Bërnabiq, i është shkrepur një fotografi fare pranë flamurit të Kosovës. Kryeministri Albin Kurti, Bërnabiq dhe kryeministrat e tjerë të rajonit ne fund kanë nënshkruar tri marrëveshje që buruan nga Procesi i Berlinit.

Derniers articles