-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Mashtruesve të pushtetit

Shkruan: Erblina N. Tahiraj

Duke qenë se e vërteta ka të bëjë me individin në të veçantën e tij, ajo prej natyrës së saj është jopolitike. Pushtetet nganjëherë mund ta fshehin përkohësisht të vërtetën, por nuk mund ta shkatërrojnë asnjëherë atë.

“Një tregim mesjetar ilustron sesa e vështirë është t’i mashtrosh të tjerët, pa mashtruar edhe veten. Aty tregohet një ngjarje kur roja i qytetit që lajmëronte qytetarët në raste rreziku, i bie alarmit për të trembur me shaka bashkëqytetarët e tij. Kur vrapuan të gjithë të largoheshin nga frika, edhe roja shkoj pas tyre.”

Me fjalë të tjera, sa më i suksesshëm të jetë një mashtrues, aq më tepër shtohet mundësia që ai të bjerë pre e trillimeve të tij.

Rrjedhimisht, këta pushtetarë përpos që po ju servojnë gënjeshtra qytetarëve, po mbyllin edhe sytë e tyre para realitetit.

Realitetet janë punët e përfunduara që kanë gjetur të gatshme, por gjithsesi edhe ato të mbetura gjysmë që ende nuk i kanë filluar e as që besoj që do i përfundojnë ndonjëherë.

Pas rreth dy vitesh të mbushura me gënjeshtra dhe një ekzekutiv që shpenzon gjithë kohën e energjinë për të bërë opozitë ndaj opozitës, mbesim me shpresën që proceset e pezulluara të zëvëndësohen me punë dhe akuzat ndaj opozitës me argumente.

Jo teoritë konspirative, por vetëm punët mund të ju afirmojnë, OSE RRËZOJNË!

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...