18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Lirohet izraelitja Yocheved Lifshitz (85) qe u mbajt peng. Ajo, duke shtrëngon dorën e një lufëtari të Hamasit e falenderon ate me fjalën «selam »! (paqë)

Para se të hipë në makinë, Yocheved Lifshitz shtrëngon dorën e luftëtarit dhe thotë « Selam », që do të thotë « paqe » në arabisht

Pengu izraelit i liruar me ndihmmne e palestinezëve të sëmurë falë ndërmjetësimit të Katarit dhe Egjiptit, Hamasi liroi të hënën dy gra të moshuara të mbajtura peng. Njëri prej tyre është aktivist për të drejtat e njeriut. Ajo shtrëngoi duart me një lufteari te ghamsit, raprotjne mediat boteroe, transmeton gazeta zvcierane ne sqhip Le Canton27.ch.

Sipas grupit, kjo masë është marrë pas ndërmjetësimit të Katarit dhe Egjiptit. Izraeli konfirmoi lirimin dhe falënderoi Egjiptin dhe Kryqin e Kuq (KNKK), të cilët mirëpritën pengjet të hënën në mbrëmje. Sipas zyrës së kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, pengjet e liruar janë Yocheved Lifshitz, 85 vjeç dhe Nurit Cooper, 79 vjeç, kan raportuar mediat zvicerane

Dy gratë izraelite janë nga Kibbutz Nir Os dhe u morën peng me burrat e tyre mbi 80 vjeç gjatë sulmit të madh të Hamasit më 7 tetor. Sipas zyrës së Benjamin Netanyahut, dy burrat mbahen ende në Rripin e Gazës me më shumë se 200 persona të tjerë. Reklamim Më shumë Informacion Një zemër e madhe për banorët e Gazës Sipas nipit të Yocheved Lifshitz, Daniel Lifshitz, zonja e vjetër do të ishte një person jashtëzakonisht bujare, dhe gjithashtu me palestinezët. Në një intervistë për agjencinë e lajmeve Reuters, ai shpjegon se gjyshërit e tij ishin përfshirë për një kohë të gjatë me të sëmurët në Rripin e Gazës.

“Ata kanë qenë gjithmonë aktivistë të të drejtave të njeriut dhe paqes,” shpjegon Daniel Lifshitz. Për më shumë se një dekadë, ata … transportuan palestinezë të sëmurë nga Rripi i Gazës. Çdo javë, ata thuhet se sillnin njerëz nga kufiri Erez në spitalet në Izrael për të trajtuar kancerin ose sëmundje të tjera. Brigadat Al-Kassam, krahu ushtarak i Hamasit, publikoi një video të dorëzimit të pengjeve. Shohim Yocheved Lifshitz dhe Nurit Cooper me një luftëtar të armatosur. Ky i fundit i çon dy gratë në një makinë të bardhë të ICRC, raprton AFP.

Para se të hipë në makinë, Yocheved Lifshitz shtrëngon dorën e luftëtarit dhe thotë « Salam », që do të thotë « paqe » në arabisht. Ne shohim Yocheved Lifshitz duke shtrënguar dorën e një luftëtari si një lamtumirë. Dy gratë më pas u transportuan me një helikopter ushtarak në Klinikën Sourasky në Tel Aviv – njëra në barelë, tjetra në një karrige me rrota. Sipas qeverisë ata janë pritur aty nga familjarët e tyre.

“Nuk e di ku më çuan” Yocheved Lifshitz kujton rrëmbimin, shpjegon ajo për faqen izraelite të lajmeve Ynet: ajo duhej të hipte në një motoçikletë, « një terrorist më mbajti nga përpara, tjetri nga pas », përshkruan Yocheved Lifshitz, duke përshkruar marrjen e pengjeve. Pasi kaloi kufirin me Rripin e Gazës, ajo u ndalua fillimisht në qytetin Abasan, afër Beerit. « Atëherë nuk e di se ku më çuan. »

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...