3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Lirohet izraelitja Yocheved Lifshitz (85) qe u mbajt peng. Ajo, duke shtrëngon dorën e një lufëtari të Hamasit e falenderon ate me fjalën «selam »! (paqë)

Para se të hipë në makinë, Yocheved Lifshitz shtrëngon dorën e luftëtarit dhe thotë « Selam », që do të thotë « paqe » në arabisht

Pengu izraelit i liruar me ndihmmne e palestinezëve të sëmurë falë ndërmjetësimit të Katarit dhe Egjiptit, Hamasi liroi të hënën dy gra të moshuara të mbajtura peng. Njëri prej tyre është aktivist për të drejtat e njeriut. Ajo shtrëngoi duart me një lufteari te ghamsit, raprotjne mediat boteroe, transmeton gazeta zvcierane ne sqhip Le Canton27.ch.

Sipas grupit, kjo masë është marrë pas ndërmjetësimit të Katarit dhe Egjiptit. Izraeli konfirmoi lirimin dhe falënderoi Egjiptin dhe Kryqin e Kuq (KNKK), të cilët mirëpritën pengjet të hënën në mbrëmje. Sipas zyrës së kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, pengjet e liruar janë Yocheved Lifshitz, 85 vjeç dhe Nurit Cooper, 79 vjeç, kan raportuar mediat zvicerane

Dy gratë izraelite janë nga Kibbutz Nir Os dhe u morën peng me burrat e tyre mbi 80 vjeç gjatë sulmit të madh të Hamasit më 7 tetor. Sipas zyrës së Benjamin Netanyahut, dy burrat mbahen ende në Rripin e Gazës me më shumë se 200 persona të tjerë. Reklamim Më shumë Informacion Një zemër e madhe për banorët e Gazës Sipas nipit të Yocheved Lifshitz, Daniel Lifshitz, zonja e vjetër do të ishte një person jashtëzakonisht bujare, dhe gjithashtu me palestinezët. Në një intervistë për agjencinë e lajmeve Reuters, ai shpjegon se gjyshërit e tij ishin përfshirë për një kohë të gjatë me të sëmurët në Rripin e Gazës.

“Ata kanë qenë gjithmonë aktivistë të të drejtave të njeriut dhe paqes,” shpjegon Daniel Lifshitz. Për më shumë se një dekadë, ata … transportuan palestinezë të sëmurë nga Rripi i Gazës. Çdo javë, ata thuhet se sillnin njerëz nga kufiri Erez në spitalet në Izrael për të trajtuar kancerin ose sëmundje të tjera. Brigadat Al-Kassam, krahu ushtarak i Hamasit, publikoi një video të dorëzimit të pengjeve. Shohim Yocheved Lifshitz dhe Nurit Cooper me një luftëtar të armatosur. Ky i fundit i çon dy gratë në një makinë të bardhë të ICRC, raprton AFP.

Para se të hipë në makinë, Yocheved Lifshitz shtrëngon dorën e luftëtarit dhe thotë « Salam », që do të thotë « paqe » në arabisht. Ne shohim Yocheved Lifshitz duke shtrënguar dorën e një luftëtari si një lamtumirë. Dy gratë më pas u transportuan me një helikopter ushtarak në Klinikën Sourasky në Tel Aviv – njëra në barelë, tjetra në një karrige me rrota. Sipas qeverisë ata janë pritur aty nga familjarët e tyre.

“Nuk e di ku më çuan” Yocheved Lifshitz kujton rrëmbimin, shpjegon ajo për faqen izraelite të lajmeve Ynet: ajo duhej të hipte në një motoçikletë, « një terrorist më mbajti nga përpara, tjetri nga pas », përshkruan Yocheved Lifshitz, duke përshkruar marrjen e pengjeve. Pasi kaloi kufirin me Rripin e Gazës, ajo u ndalua fillimisht në qytetin Abasan, afër Beerit. « Atëherë nuk e di se ku më çuan. »

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...