3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Dhjetë shtetas zviceranë janë bllokuar në Rripin e Gazës

Bernë, 24 tetor. Edhe pas dy jave luftimesh vazhdojne bombardimet e Izraelit drejt Gazes. Konflikti mes Izraelit dhe Palesitnes, ka shkaktuar telashe edhe zviceraneve.  Sipas Minsitrise se Puneve te Jashtme te Zvcires (DFAE) dhjetë shtetas zviceranë jane bllokuar në Rripin e Gazës, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch 

Izraeli shpalli zyrtarisht gjendjen e luftës më 8 tetor pas sulmit të Hamasit. Kjo ofensivë,sipa sgezates Blick, e nisur në agimin e 7 tetorit nga lëvizja islamike palestineze në pushtet në Gaza, shkaktoi viktima të shumta në të dy kampet.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...