26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Zvicra cakton 11 milionë dollarë për UNRWA në Gaza

Bernë, 8 maj -Zvicra po propozon t’i japë 11 milionë dollarë agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë, veçanërisht për trajtimin e krizës humanitare në Gaza të shkaktuar nga lufta midis Izraelit dhe Hamasit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Shuma totale e ndihmës për agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) e ngrirë nga vendet donatore aktualisht është 267 milionë dollarë, tha shefi i saj për shtyp të martën. Në total, 450 milionë dollarë ishin pezulluar, tha javën e kaluar Komisioneri i Përgjithshëm i UNRWA, Philippe Lazzarini.

Propozimi i qeverisë, i shpallur të mërkurën pas javësh zvarritjeje, përfaqëson gjysmën e shumës që fillimisht ishte caktuar t’i paguhej agjencisë UNRWA në vitin 2024.

“Kontributi prej 10 milionë frangash zvicerane për UNRWA do të kufizohet në Gaza dhe do të mbulojë nevojat bazë më të ngutshme, si ushqimi, uji, strehimi, kujdesi bazë shëndetësor dhe logjistika”, thuhet në një deklaratë të qeverisë.

Zvicra “është plotësisht e vetëdijshme për natyrën kritike të kësaj situate dhe njeh nevojën urgjente për veprim”.

 

 

UNRWA, e cila koordinon pothuajse të gjithë ndihmën për Gazën, ka qenë në krizë që nga janari kur Izraeli akuzoi rreth 12 nga 13,000 punonjësit e saj në Gaza se ishin përfshirë në sulmin e Hamasit në Izrael më 7 tetor.

Kjo bëri që shumë vende donatore, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Zvicrën, të pezullojnë papritur fondet për agjencinë, duke kërcënuar përpjekjet e saj për të ofruar ndihmën e nevojshme në Gaza, ku OKB-ja ka paralajmëruar për një zi të afërt.

Një grup i pavarur shqyrtimi i UNRWA, i udhëhequr nga ish-ministrja e Jashtme franceze Catherine Colonna, gjeti disa “çështje të lidhura me neutralitetin”, por tha se Izraeli ende nuk kishte dhënë prova për akuzat e tij kryesore.

Në marrjen e vendimit të saj, qeveria zvicerane tha se “u mbështet në analizën e raportit të Colonna dhe koordinimin me donatorët e tjerë”.

Vendimi i qeverisë duhet ende t’i paraqitet komisioneve të punëve të jashtme të parlamentit për konsultim.

Më 30 prill, kreu zviceran i UNRWA, Philippe Lazzarini, tha se nga 450 milionë dollarë financime që ishin ngrirë nga donatorët, 267 milionë dollarë ishin ende të pezulluara, pjesa më e madhe nga Uashingtoni.

Lufta më e përgjakshme e Gazës filloi pas sulmit të paprecedentë të Hamasit më 7 tetor ndaj Izraelit që rezultoi në vdekjen e më shumë se 1,170 njerëzve, kryesisht civilë.

Duke u zotuar të shkatërrojë Hamasin, Izraeli ka kryer një ofensivë hakmarrëse që ka vrarë më shumë se 34,800 njerëz në Gaza, kryesisht gra dhe fëmijë, sipas ministrisë së shëndetësisë.

Zvicra “përsërit thirrjen e saj për një armëpushim humanitar, qasje të papenguar për ndihmë urgjente në Gaza, pajtueshmëri me ligjin ndërkombëtar humanitar dhe lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të të gjithë pengjeve”, tha qeveria.

Derniers articles