24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Zgjedhjet Europiane/ Vijon numërimi në Itali, udhëheq partia e Giorgia Melonit

Votimi ka përfunduar në Itali për zgjedhjet europarlamentare. Ndërkohë ka filluar numërimi i votave të para. Sondazhet paraprake japin një tablo të asaj që pritet të rezultojë nga numërimi i votave.

Sipas exit polleve të Rai, partia e kryeministres Giorgia Meloni, Fratelli d’Italia (Vëllezërit e Italisë) konfirmohet si partia e parë midis 26-30% e ndjekur nga Partia Demokratike e cilan kalon mbi 20%.

Më pas vijnë Forza Italia 9% dhe Lega Nord 8-10%.

Mesa duket edhe Italia do t’i bashkohet Gjermanisë, Francës, Holandës, ku triumfuan qendra e djathtë dhe e djathta ekstreme.

Derniers articles