25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Sugarica e Putinit ka një fëmijë me… Zelensky

Bernë, 20  maj  -Vajza më e vogël e Vladimir Putinit, Katerina Tikhonova, është në një lidhje me ish-drejtorin e Baletit Kombëtar në Mynih, Igor Zelensky. Dhe kjo nuk është e gjitha: ata do të kishin një vajzë së bashku, shkruan agzeta zvcerane Le canton27.ch duke ju referuar  “Der Spiegel”.

Një nga vajzat legjitime të Vladimir Putinit, Katerina Tikhonova (35), thuhet se kishte një lidhje me një… Igor Zelensky, sipas hulumtimit të « Der Spiegel » dhe platformës së investigimit IStories. Por kujdes, nuk ka të bëjë me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, armiku numër 1 i Rusisë, është thjesht një rastësi kurioze.

Nga shtatori 2016 deri në prill 2022, balerini rus Igor Zelensky, 52 vjeç, ishte drejtor i Baletit Kombëtar të Mynihut. Ai u largua nga posti i tij për të zgjidhur një « çështje familjare », raporton Opera e Shtetit Bavarez. Në njoftimin për shtyp nuk përmenden aktivitetet e tij ndihmëse brenda një fondacioni rus afër Vladimir Putinit, që punon në favor të trashëgimisë kulturore.

Trajtim i favorshëm
Seria e dokumenteve të siguruara nga “Der Spiegel” duket se konfirmojnë lidhjen mes vajzës së Vladimir Putinit dhe balerinit. Emailet nga Katerina Tikhonova, kopjet e shumta të pasaportave dhe të dhënat e regjistrimit në aeroportin Moskë-Vnukovo tregojnë se 30-vjeçari ka bërë disa herë udhëtimin për në dhe nga Mynihu. Dhe të paktën dy herë në vitin 2020, një truprojë e vajzës së Vladimir Putin rezervoi fluturime për Katerina Tikhonova.

Një ish-koleg i ish-balerinit tha për « Der Spiegel » se artisti mori trajtim special që herët, ndoshta për shkak të lidhjes së tij me vajzën e Vladimir Putin. “Igor Zelensky ishte ende shumë i ri kur u dërgua në Teatrin Stanislavsky dhe Nemirovitch-Danchenko. Shumë njerëz të kualifikuar mund ta kishin marrë këtë pozicion në atë kohë,” shpjegon ai.
Kur Igor Zelensky u emërua drejtor i Baletit Kombëtar të Bavarisë në vitin 2016, Katerina Tikhonova u nda nga bashkëshorti i saj, oligarku Kirill Chamalov. Mes viteve 2017 dhe 2019, vajza e Vladimir Putin do të kishte fluturuar shumë herë në Mynih, ndonjëherë disa herë në muaj, sipas « Der Spiegel ».

 

Në vitin 2018, Igor Zelensky u emërua anëtar i bordit mbikëqyrës të Fondit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore, i cili ndër të tjera synon ta bëjë gadishullin e Krimesë, të aneksuar në vitin 2014, një qendër kulturore. Fotot e shtypit tregojnë ish-balerinin përkrah presidentit rus.

Një mbesë e Vladimir Putinit?
Krahas dokumenteve të udhëtimit të çiftit, “Der Spiegel” ka siguruar edhe kopje të pasaportës së një vajze të vogël, me shumë gjasa e Katerina Tikhonova, e panjohur deri më tani. Një e dhënë për prejardhjen e tij? Emri i mesëm i fëmijës është Igorevna. Në traditën ruse, emri i mesëm i kushtohet babait. As Katerina Tikhonova dhe as Igor Zelensky nuk iu përgjigjën kërkesave të « Der Spiegel » dhe « IStories ».
(Përshtatur nga Jessica Chautems)

Derniers articles