24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Shefi i OKB-se Guterres ne Davos takon Sekretarin e Shtetit të SHBA-së Blinken

Davos, 16 janar – Sot, ne diten e pare te Forumit Ekonomik Boteror sekretsri i pergjithshemni i Kombevevte Bashkuara Antoni Guterres ka takuar shefin e diplomacise amerikane Abginy Blinken me te cilin ka biseduar kryesisht per zhvillimet tragjike ne Lindjen e Mesme, sidomos ne Gaza, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ne nje njiftim nga kanieti i sejretarit te OKB-se rreth takimit Guterres-Blinken nder tjera thuhet se « Partneriteti midis Shteteve të Bashkuara dhe Kombeve të Bashkuara është një pjesë absolutisht thelbësore e punës sonë dhe unë jam veçanërisht mirënjohës për përpjekjet personale që Sekretari Blinken ka zhvilluar për të adresuar disa nga problemet më sfiduese në mbarë botën. »

« Mendoj se ne të gjithë duam që lufta në Ukrainë të përfundojë, të përfundojë në përputhje me Kartën e OKB-së dhe në përputhje me ligjin ndërkombëtar. Ne duam që kjo krizë në Gaza të përfundojë me një zgjidhje paqeje, një zgjidhje me dy shtete të zbatuara, me palestinezët dhe Izraelin në gjendje ta transformojnë këtë krizë të tmerrshme në një mundësi për të ndërtuar një të ardhme të përbashkët. » thujet ne njoftim.

Dhe ne jemi jashtëzakonisht të interesuar të bashkëpunojmë në shumë situata të tjera në mbarë botën, ku SHBA dhe OKB po bashkojnë përpjekjet për të sjellë paqe, për të sjellë stabilitet dhe për të sjellë zhvillim, që është gjithashtu thelbësore për të stabilizuar arritjet e paqes që ne shpresojmë se do të jetë në gjendje të arrijë.

Derniers articles